Mustafa Sarı Mustafa Sarı yazdı:

WEC, IMSA Denkleminde Spor Otomobil Serilerinin Geleceği

06 Ekim 2017 | Spor, Diğer


Dünya Spor otonobil şampyonasu geçen yıl Audi, bu sene sonunda da Porsche'nin çekilmesi ile zor durumda kaldı. Ginetta gibi özel üreticiler gelirken bile hala şüpheler mevcut. Dünya'nın diğer tarafında IMSA bu işi süper yaparken WEC niye zorlanıyor. Onu inceledim.

FIA WEC yani Dünya Dayanıklılık Şampiyonası, sadece üç yıl önce Formula 1;in bile durumuna imrendiği bir seriydi. Nissan önden çekişli bir LMP1 ile denemeler yaparken Audi, Toyota ve Porsche Le Mans 24 saati ve şampiyonayı kazanmak için mücadele veriyordu.

Aynı üç yılın içinde Formula E hayata geçti ve F1 dahil tüm serileri sarsmaya başladı. Özellikle LMP1 ve F1’e göre maliyetinin çok düşük olması ve elektrikli araçlarla F1 ve LMP1’e göre daha geleceğe yatırım yapan bir şampiyonaya dönüştü. F1 yeni yönetimi ve eskiden kalan en önemli motorsporları serisi olması nedeniyle bu durumdan sınırlı ölçüde zarar gördü. Bu durumdan en zararlı çken ise WEC oldu. Önde Audi 2016 sonunda LMP1 programını bitirip 2018’de fabrika takımı olarak Formula E’ye geçti. Porsche’de 2017 sonunda LMP1  programını bitirip Formula E’ye geçecek Porsche takip etti.

Bu da yetmezmiş gibi IMSA eski adıyla Amerikan Le Mans serisi Daytona prototipi ile LMP2 ayrımını bitirip DPI olarak baya makul bir bütçeyle birleştirdi. Bunun sonucunda ise 2018 de Acura DPI’a Penske takımı ile iddialı bir giriş yapacak.  DPI, Nissan, Cadillac ve Ligier ve Oreca gibi şasi üreticilerininde galibiyet için yarıştığı bir sınıf oldu. WEC’de maliyetten dolayı LMP1’a yanaşmayan özel takımlar ve üreticiler Amerika’da uygun bütçesi sebebiyle DPİ’a resmen hücum etti. Bu sene Cadillac’lar 6.2 LT V8 motorları nedeniyle genelde sınıfı domine etse de Daytona 24 saattte dahil çok güzel yarışlar izledik.

WEC patronu Gerard Nieuve, geçen bir röportajında DPI’ın Amerika’ya daha uygun olduğunu söyleyip WEC’de yer almalarının zor olduğunu söyledi.  WEC patronuna hem katılıyor hem de katılmıyorum mesela DPI’lar WEC’de yarışırlarsa IMSA’daki gibi en üst sınıf olmamalı çünkü makyajlı LMP2 oldukları için teknolojik olarak Dünya şampiyonasını taşıyacak araçlar maalesef değilller. Ama bir yandan da LMP2 adı altında 2019 veya 2021 kuralları geldiğinde yeni fabrika veya özel LMP1 takımlarına karşı neler yapabileceklerini görmek istiyorum.

Böyke olursa hem WEC’de daha çok üretici ve özel takım dahil olur hem de LMP1 sınıfının global olarak en iyi sınıf olması tescillenmiş olur. Bu sene Le Mans 24 saatte fabrika desteği dahi olmayan özel LMP2 takımlarının kendi yarışlarını yaparken fabrika LMP1 takımlarını ne kadar kötü gösterdiğini düşünecek olursak fabrika veya özel takım DPI kullanıcılarıın LMP1 sınıfını şu andaki halinden daha kötü gösterme şansı yok.

WEC için belki de geleceği en iyi yönde ilerleyen sınıf GTE sınıfı, bu sınıf Ferrari, Porsche, BMW, Ford ve Aston Martin’in fabrika takımları veya özel takımlarına fabrika desteği vererek yarıştıkları bir sınıf. IMSA yıllardır fabrika Corvette, BMW ve Porsche takımlarına ev sahipliği yapıyor. IMSA’da geçtiğimiz yıllarda yarışmayı bırakan özel takım Falken Porsche dışında şimdi sadece Risi Ferrari takımı var.

2018 ve sonrası için en azından dünya şampiyonası statüsü GTE sınıfında devam edeceği için WEC, IMSA’dan daha iyi durumda olacak gibi duruyor. BMW bu sene Ford gibi önce konsept yapıp sonra yol aracını tanıtacağı M8 modelinin GTE versiyonunu yarıştıracak. IMSA’da geçen yıl Rahal Letterman Racing ile pek iyi sonuçlar almasa da bu sene M6 GTE modeli ile iki yarış kazandılar.

IMSA ise amatör yarışççıları GT3 araçları ile GTD adıyla yarıştırıyor. Bu da GT3’den dönme GTE modellerine göre(Ferrari) daha az maliyetli olmasından dolayı AM kategorisinde daha sağlıklı bir hali var. Ama WEC patronlarının Blancpain GT serisi’de olduğundan dolayı GT3 sınıfını WEC’de yarıştırmamalarını anlıyorum çünkü GT3 sınıfı ne kadar iyi olsa da GTE’lere özellikle düzlük hızları yakın olduğu için Le Mans 24 saatte problem yaratır. Bu da kimse için iyi olmaz.

Geçen yıl Michelin Le Mans Kupasında LMP3’lerden daha hızlı gidebilir diye GT3 araçlarının Le Mans yarışında hızlarını sınırlamışlardı. WEC’de olsa yaratacağı kaosu az çok hayal edebiliyorum.

Bence WEC, Hibrit Toyota’yı ne yapıp ne edip elinde tutmalı ve yanına alternatif daha hafif ve hibrit olmayan LMP1’ler eklemeli. Özel takımlara hatta daha fazla performans yardımı bile yapılabilir. 2005 yılında ülkemizde yapılan Le Mans serisi 1000 km yarışında olduğu gibi Pescorolo gibi takımlar Audi gibi fabrika takımları ile eşit şartlarda yarışabilemli. Ve 2005’de ülkemizde yapılan yarışı Pescorolo takımı, fabrika Audilerine karşı geriden gelip kazanmıştı.

Böyle olursa hem üreticiler gelmek isteyecektir hem de özel takımlar LMP1 sınıfında artacaktır. Hatta böyle bir şey isteyen Peugeot’u geri dönerken bile görebilime şansı hala var.. 2018 sonrası Dakar programını bitireceği kesin olan Peugeot’u LMP1 de görme şansımız hiç de az değilldi. Yazıyı yazdığım sırada kurallarda şu an değişiklik olmadığı için Peugeot WRX yani Dünya Rallikros şampiyonasını destekleyip LMP1 programı düşünmediğini açıkladı. 

Bu durum ayrıca LMP2 sınıfı çatısı altında Amerikan DPI sınıfının Le Mans 24 saatte yarışmasına engel olmamalı. DPI’da yarışan üreticiler LMP2 sınıfında WEC’i kovalayan takımlar ile sınıf galibiyeti mücadele vermesi aynı LMP1 sınıfında olması gerektiği gibi çok güzel mücadelelere sahne olur. Bunu şu anda GTE sınıfında IMSA’da Risi takımı özel takım olarak kanıtlıyor. Fabrika takımlarına karşı özel takım olarak galibiyet alıp mücadele ediyorlar.  

Takvim açısından ise motosiklet versiyonu bile ne kadar iyi olduğu belli olmayan Super sezon bence en fazla bir sezon sürüp bitirilmeli. Sebring’in dönüşünü görmek güzel olsa da IMSA ve WEC için iki ayrı 12 saat yarışı koşulması fikri koca bir saçmalık. Bence eskiden olduğu gibi aynı gridi paylaşmaları daha iyi olurdu.  Orada sorun DPI ve LMP1’ları karşılaştırmamanın gridin fazla araçla olmasından daha büyük olacağını düşünüyorum. WEC’i kovalayan bazı LMP2 takımları zaten Daytona ve Sebring’e gitmişti Çoğu fabrika GTE’lerinin de AF Corse dışında Amerika şubesinin olduğu düşünülünce benim aklıma başka bir bahane olabileceği gelmiyor.

Bence Spa ve Silverstone dışında Petit Le Mans veya Daytona’nın tekrar yarışları yerine olması gerekiyordu. Petit Le Mans, Daytone ve Sebring spor otomobil tarihinin en önemli yarışlarından bir kaçı ve eski nesil pistler oldukları için seyir zevki de süper. Bence ikinci kez LM24 yapmak yerine ve ruhsuz bir iki pist yerine bu yapılmalıydı. Garip ama Intercontnental Le Mans Serisi şu andaki WEC’den daha iyi bir takvime sahipti.

Sonuç olarak bence WEC’in kurtuluşu için bence elinde oynayabileceği çok kart var ama bunu F1’de Liberity Media’nın yaptığı gibi doğru oynamalılar. Yoksa WEC’de bir iki seneye kalmadan WTCC veya WSBK gibi kimsenin umursamadığı bir seriye döner. Bunardan kaçmak içinde Amerika’da IMSA’ya basitlik için Formula E’ye ve takvim içinde geçmişleri olan ILMS’ye bakmalılar. Ellerinde olan potansiyeli F1’de Bernie’nin ve FIA’nın 2009 sonrası yaptığı gibi boşa harcamamalılar. Le Mans 24 saatte Hibrit Toyota’ları yenebilecek özel takımları görüp GTE sınıfında son tura kadar bitmeyen yarışları görmek istiyorum. LMP2’lerinde bu sene olduğu gibi parlayıp DPI’lar ile birlikte Le Mans’ta mücadele etmelerini umuyorum. Jackie Chain DC Racing veya Signatech Alpine’in Action Express veya Wayne Taylor Cadillac’ları ile kapışmalarını izlemenin neyi kötü olabilir ki.

 

Mustafa Sarı Mustafa Sarı hakkında:

Uzun ince bir yolda içinde motor,top veya tekerlek içeren sporlarla ilgili. Politik, teknolojik işleri seven biri. Unutmadan çizgi romanlara paralel evrenden bağlı bir yazar. ''İnsanlar onları değiştirecek ve sarsacak dramatik bir sembole ihtiyaç duyar. Bu sembol hem korkutucu olmalı hem de birleştirici olmalı''