Mustafa Sarı Mustafa Sarı yazdı:

Stelbel Rodano İncelemesi

27 Haziran 2018 | Güncel, Bisiklet


Stelio Belleti 1970’li yıllarda atölyesinde motosikletten bisiklete bir çok özel kadro yapmış. Bunlara Stelbel’in kendi sitesinden ulaşıp okuyunca benim gibi MotoGP’yi çok seven biri olarak etkilendiğim şeylerden biri GP yarışçısı...

Stelio Belleti 1970’li yıllarda atölyesinde motosikletten bisiklete bir çok özel kadro yapmış. Bunlara Stelbel’in kendi sitesinden ulaşıp okuyunca benim gibi MotoGP’yi çok seven biri olarak etkilendiğim şeylerden biri GP yarışçısı Mike Hailwood, Stelio ve babası Antonore’ye gelip 500cc. motoru olan Honda’yı daha iyi bir kadro’da kullanmak istemiş. Sonucu da o dönemin en iyi 500cc. yarışçısı olan Giacamo Agostini’yi dahi yenebilecek bir motor çıkmış. Stelio ve babası bu yeteneklerini kendi bisiklet firmaları olan Stelbel’e de taşımışlar. Çeliği ana malzeme olarak kullanan firma TIG tipi kaynaklama da uzmanlaşmış. TIG tipi kaynaklama yeni çıkan titanium modeli TI9’da dahil tüm modellerde kulllanılıyor.

Benim Stelbel Rodano ile olan hikayem açıkçası arkadaşım Gökhan Kutluer’in İtalya’ya taşınıp bir SB/03 alması ile başladı. İlk gittiğinde sevgili arkadaşımın bisikleti çalınmıştı. O sırada SB/03’ünü beklerken Stelbel, Gökhan'a geçici olarak mavi bir Rodano vermişti. O bisikleti ilk gördüğümden beri artık karbon bir kadro dışında powermetre vs. düşünmeden daraldığımı düşündüğümde beni mutlu hissettirecek bir çelik bisiklet istiyordum. O mavi Rodano bana hayal ettiğim bisikleti göstermişti. Gökhan’ın geçen yıl yazdığı inceleme yazısı: http://www.dengetekeri.org/2017/01/stelbelrodano.html na buradan tekrar bakabilirsiniz.

Ben bisikleti alma maceram info@stelbel.it 'e mail atmamla başladı. Stelbel'den size istediğiniz model hakkında dönülüp donanım, grupset gibi şeyleri kararlaştırabiliyorsunuz. Açıkçası ben Stelbel'den mail yoluyla bilgi aldıktan sonra Bergamo'ya gittiğim geçen yıl Ağustos ayında detayları kesinleştirip orada siparişi verdim. İsterseniz benim İtalya'da yaptığım işlemleri bodyfit bilgilerinizle yollarsanız mail üstünde de yapabilirsiniz. 

Ben bu incelememde ralli efsanesi Grup B Lancia S4’ün Martini renklerinden esinlenen bisikletimin son rötüşleri atılırken Stelbel’in bana geçici olarak kullanmam için verdikleri demo beyaz Stelbel Rodano’yu inceleyeceğim.

Demo Rodano’da benim bisikletime benzer ekipmanlar Shamal Mille’ler, Look pedallar, Brooks sele ve beyaz renkli olmasıydı. Bisiklette Chorus grupset, 172.5 aynakol(36-52) ve Vittoria Corsa G+ 25c. lastikler kullanılıyordu. Gidon, gidon boğazı ve sele borusu Deda 100’dü.

Stelbel’de Titanium TI9’da dahil 9 model var. TI9, Antonore, SB/03, Rodano, Nina, Ortica, Strada, Strada Super ve Pista modelleri mevcut. Satın aldığım Rodano modeli daha modern uzun sürüşleri hedefleyen yüksek performanslı bir çelik kadro.

Stelbel Rodano’yu kendi bisikletimin son rötüşleri bitene kadar 276 km ve 8000 mt. irtifa kazandığım Bergamo etrafındaki rotalarda sürme şansım oldu. Bergamo etrafında Tagglio, Abbannado, Selvino’ya oradan da şehir içinde tırmanış dinlenmesi yapabileceğiniz Citta Alta(Eski Şehir) de kullanma fırsatım oldu. Bergamo, hertürlü havaya sahip ve hertürlü iniş çıkışa sahip olduğu için bisikleti test ederken kadro’nun yeteneklerini anlayabilecek bir parkura sahipti.

Bisikleti kullanırken ilk verdiği his karbon kadrolara göre daha tok bir kadro hissi vermesinden dolayı daha ilk sürüşümde dahil bisiklet kendimi evimde hissettirdi. Buna bisikletin yokuş performansınında üst düzey karbon kadrolarda aynı olması ilk sürüşümde beni en çok şaşırtan şeyler oldu. Bunu üçüncü günde normal tempomda çıktığım Selvino tırmanışında kendi karbon bisikletimden 39 sn. daha iyi zaman yapmasından anlayabilirsiniz. O zamana göre daha formda olsam bile ilk defa kullandığım bir kadro her zaman kullandığım ve bana uygun halde olan karbon bisikleti geçmişti. Bisiklet tırmanışlarda ister hızlı ister tempolu sürüşlerde istediğiniz tepkiyi veriyor. Tırmanışlarda eğer maksimum gitmek istediğinizde dahil rijitliğinden dolayı istediğiniz performansı anında pedalınıza iletiyor.

Rodano’nun beni en çok şaşırtan bir şeyi de inişlerde 25c Vittoria Corsa G+’ları ile bana daha ilk sürüşten yeterli güveni vermesi oldu. İniş konusunda arkadaşım Gökhan kadar usta olmasam da Rodano sayesinde ilk defa sürdüğüm bir sürü inişte rahatlıkla ve hızlıca inebildim. Bisikletin inişte verdiği güven sayesinde rahatlıkla virajlarda yatabildim. Özellike bisiklet inişlerde karşılaştığınız çukur veya yollardaki sorunları size hiç hissettirmiyor. Karbon bir bisiklette viraj içinde olan bir çukur sizi zıplatabilirken(lastiğe bağlı) Rodano böyle sorunları size hiç yansıtmıyor. 

Stelbel Rodano, şehir içinde yapacağınız küçük gezinti sürüşleri içinde çok uygun bir kadro ve içinde barındırdığı agresifliğe rağmen yeri gelince bir sürü bisiklete göre işe gidip gelirken veya keyif sürüşü içinde çok ideal bir bisiklet. Karbon kadrolarda en sevmediğim şey bazen en agresiflikten uzak kadro bile böyle gezinti veya keyif sürüşleri için sert kalıyor. Bu da doğal olarak siz anın tadını çıkarırken sizden o anı alıp götürebiliyor. Rodano, tasarım olarak bana modern çelik teknolojisini bisiklette kadro olarak en basit ve retro olmadan en güzel yansıtan kadrolardan biri. Açıkçası tercih etme konusundaki en büyük nedenlerden biri bu. Bisiklette grupset olarak kullanılan Campagnolo Chorus’tan çok memnun kaldım. Vites geçişleri olsun, bisiklet üstündeki görüntüsü olsun. Hem de hertürlü sürüşte yüzde yüz performans vermesiyle bisikleti çok güzel tamamlayan bir set. Chorus performans konusunda bisikleti o kadar güzel tamamlıyor ki, bisikleti sürmeyi bırakmak istemiyorsunuz ve bazen sırf vites geçişleri çok tatlı olduğu için o vites sesini  sürekli duymak istiyorsunuz.

Chorus, hem performans hem de hissiyat olarak Rodano’nun sürüş tarzına uyan ve ruhunu tamamlayan bir ekipman. Aynı şeyler Rodano’da Chorus’u mükemmel tamamlayan Shamal Mille’ler içinde geçerli. Mesela Shamal Millle’ler SB//03 veya Antonore gibi agresif kadrolarda daha basit dururken, Rodano’yu sanki olması gereken bir parçasıymış gibi tamamlıyor. Mille’ler ıslak veya kuru zemin olsun, Rodano’nun fren ve viraj performansındaki potansiyelini rahatlıkla göstermesini sağlıyor. İnişte ıslak zeminden kötü zeminlere kadar her zaman bisikletle iletişim halinde olabiliyorsunuz. Bu da size her zaman güven verip daha agresif davranmanızı sağlıyor.

Stelbel Rodano’da üstte bahsettiğim gibi TIG kaynaklama teknolojisi ile Colombus’un bisiklete özel ürettiği borular ile üretiliyor. TIG kaynaklamayı yakından görene kadar fotograflarda çok beğendiğim bir üretim tipi olduğunu düşünüyordum. Ama bisikleti yakından görüp kaynak noktalarının karbon bisikletler gibi çok temiz olması ve işçiliğin kalitesi düşündüğümün çok ötesindeydi.  Rodano ayrıca kardeşleri arasında tek dıştan vites kabloları geçen modern görünümlü Stelbel kadrosu konumunda bulunuyor.

Bisiklet hakkında tek eksi yön diyeceksem o da benimde kendi bisikletim içinde seçtiğim Brooks sele uzun sürüşlerde kadroya rağmen sizi yorabiliyor. Kendi bisikletimde de aynı ekipman 27c. lastiklere rağmen aynı sorunu yaratırsa ileride değişebileceğim bir ekipman olarak görünüyor.

Stelbel Rodano, 276 km sürüş sonrası beklentilerimi fazlası ile aşan ve iyi bir çelik kadro isteyenler için bakması gereken bir seçenek diye düşünüyorum. En azından ortalama bir karbon kadro yerine iyi bir çelik kadro sahibi olabilirsiniz. Çelik olup İtalyan olsun derseniz Stelbel’e bakabilirsiniz. Ülkemizde de çok güzel çelik bisiklet üreten Soulrider (Yasin Bingöl) ve Brelis (Burçak Erbil)’e de ulaşıp çelik bisikletler ile tanışıp sahip olabilirsiniz. Bu konuda bütçe ve diğer konular neyi seçerseniz seçin en önemli konu olacaktır.

Eğer Stelbel almak isterseniz ya da modeller hakkında detaylı bilgiler almak isterseniz info@stelbel.it adresine e-mail yollayabilirsiniz.

 

Mustafa Sarı Mustafa Sarı hakkında:

Uzun ince bir yolda içinde motor,top veya tekerlek içeren sporlarla ilgili. Politik, teknolojik işleri seven biri. Unutmadan çizgi romanlara paralel evrenden bağlı bir yazar. ''İnsanlar onları değiştirecek ve sarsacak dramatik bir sembole ihtiyaç duyar. Bu sembol hem korkutucu olmalı hem de birleştirici olmalı''