Melis Oflas Melis Oflas yazdı:

Şiddet, Taciz, Tecavüz

25 Mart 2009 | Politika


Üçüncü sayfa haberlerinin Türk insanının günlük yaşamında önemli bir yeri vardır. Genellikle “vah vah”lar eşliğinde okunan bu haberlerin ardından “İyi ki bizim başımıza gelmiyor böyle şeyler” denilerek dördüncü sayfaya atlanır. Pe...

Üçüncü sayfa haberlerinin Türk insanının günlük yaşamında önemli bir yeri vardır. Genellikle “vah vah”lar eşliğinde okunan bu haberlerin ardından “İyi ki bizim başımıza gelmiyor böyle şeyler” denilerek dördüncü sayfaya atlanır. Peki gerçekten de dün bizim başımıza gelmeyen o “şeyler” ertesi gün üçüncü sayfada olmayacağımızın (katil ya da maktul kılığında) teminatını verebilir mi? Aşağıdaki linkte Bianet'in hazırladığı 'Şiddet, Taciz, Tecavüz Çetelesi' bulunmakta. Erkekliğin egemen sayıldığı bir toplumda, hem erkeklerin (hem de kadınların!) zor kullanarak kadınların üzerinde her türlü baskıyı haklarıymışçasına kurmalarına ses çıkarmayanlar, her şeyi uzaktan izleyip akıllarınca 'bela'dan uzak duranlara söylüyorum: Bütün bunlar sadece çok güzel kadınların başına gelmiyor, bütün bunlar bütün kadınların başına gel-ebil-iyor. 

http://www.bianet.org/kadin/kategori/kadin/106378/bianet-siddet-taciz-tecavuz-cetelesi-tutuyor

Defalarca tecavüz edilen ilk okul/lise öğrencisi kız çocukları tecavüzcülerinin şantajlarıyla susmak zorunda bırakılıyor. Sevişmelerin kapalı kapılar ardında yaşandığı bir toplumda yaşayan kadın, çıplak fotograflarının ailesine, sevgilisine ya da internet sitelerine ulaşmasındansa defalarca tecavüze boyun eğiyor. Çünkü onu koruyacak yasaya güvenmiyor, çünkü utanıyor, çünkü aile olgusu 'namus dışılık'ı kabul etmez -gerekirse tecavüzcüden de acımasızdır-, çünkü tecavüzcüler serbest bırakılıyor ya da hafif cezalara çarptırılıyor, çünkü kadın tecavüzcüsüyle evlendiriliyor... 

Oysa ne çok isterdim şimdi 'kadınlar haklarını bilmiyorlar' demeyi. Kadınları susturan ataerkil söylemler, uygulamalar az değil, daha çocukluktan başlıyor. Erkekler misafirlere pipilerini gösterirlerken kızlara doğru oturmaları tembihleniyor; bir kadının en güzel günü gelinlik giydiği gün olması dogması zihinlere yerleştirilirken erkeklerin erkekliğe adım atışları, yani bir kadınla beraber olmaları ve ardından 'el değmemiş bir kız'la evlenmeleri 'olağan' ve olması gereken olarak karşılanıyor. Bu örnekleri uzatacak değilim. Sadece dönüp bir kendimize bakmamız gerekiyor, nerede yanlış yapılıyor diye. Ortada bir 'yanlışlık' göremeyen varsa şayet ona diyecek sözüm yok. Ensest ilişkinin, fiili livatanın, istem dışı cinsel ilişkinin bu kadar çok yaşandığı bir ülkede sadece ekonomik değil kültürel olarak da bir bozukluk olduğu gerçeği iyice kemikleşiyor. Kadının 'hayır' demesinin günah olduğu o meşum kültür.

10 Mart 2009'da Dilan Pirinç bıçaklanarak öldürüldü, kendisini rahatsız eden bir adam tarafından (http://bianet.org/kadin/kategori/bianet/113066/transseksuellere-siddet-suruyor-ebru-dilan-pirinc-olduruldu). Fakat Pirinç transseksüeldi yani ana akım medyanın umrunda bile değildi. Kimilerine göre 'zaten insan bile değil'di. Nefret cinayetlerine kurban giden ilk transseksüel değildi Dilan. Cihangir, Ülker sokağın travestilerden nasıl 'temiz'lendiğini biliyoruz. Sokaklarınızı kibarlaştırdılar, size daha elit, daha 'normal' bir çevre sundular sanıyorsanız yanılıyorsunuz. İnsanları birbirine 'düşman' eden bir iktidar yönteminin ciddiye alınacak hiçbir tarafı olmamasına rağmen unutmaya meyilli insan aklı(nız), bütün bunları unutarak her gün maruz kaldığınız yüzlerce mesaj tarafından aptallaştırılmaya ses çıkartmıyorsunuz. Size sunulan 'rahat' yaşamın dışında başkaları da var ve siz onları 'diğerleri' olarak görmeye devam ettikçe ve olanları önemsemedikçe aynı şeyler sizin başınıza geldiğinde de çevreye bakmayı aklınıza bile getirmeyin çünkü sizin çevrenizde de anca sizin gibiler olacaktır; büyük inkarcılar, yalancılar, manen körler, insan olduğunu her fırsatta dile getirip insanlığını yemek yemek, tuvalete gitmek ve üremekten öteye götüremeyenler.

Bugünün var olan ve sahip olduğunuzu düşündüğünüz 'ahlak' kuralları sizi gittikçe kişiliksizleştirmeye, bencilleştirmeye, insanların hayatlarını göz ardı etmeye dek götürmüşse ve hala siz o kuralların her şeyin üzerinde olduğunu varsayıyorsanız, başınıza henüz 'kötü' bir şey gelmediğindendir. Ve bekleyecek o kadar zamanınız varsa buyrun bekleyin. Ataerkil iktidarın içinde kendinizi rahat hissedebilirsiniz ama sevdiğiniz herhangi bir kadının başına sizin ataerkil bakışınızı 'onur'la taşıyan bir başkası tarafından bir şey geldiğinde, başkasını kendi ataerkil düzeninizde cezalandıramayacağınızı, yargının da zaten pek umrunda olmadığını biliniz.

Ve evet, birileri bir şeyler yapıyor.

Nefret Cinayetleri:
http://nefretcinayetleriniduyuruyoruz.wordpress.com/

Kardeşime Dokunma İnsiyatifi:
http://www.kardesimedokunma.wordpress.com

Melis Oflas Melis Oflas hakkında:

Yazar hakkında ilave bilgi bulunmamaktadır.