Mustafa Sarı Mustafa Sarı yazdı:

S Works Venge Vias İncelemesi

31 Ocak 2017 | Güncel, Bisiklet


S Works Venge Vias, 2016 yılında ilk çıktığında kadro entegre frenleri martı kanat gidonu ile büyük ilgi toplamıştı. Ben, Vias'la ilk 2016 Mayısında tanıştım ve görüntüye aldanmamak gerektiğini öğrendim. Bu incelemede sizlere çok sevdiğim bisikletim S Works Venge Vias nasıl bir şey normal bir kullanıcı gözüyle anlatacağım.

Specialized, 1974 yılında Morgan Hill Kaliforniya da kuruldu. Specialized özellikle 2008 sonrası rüzgar tünellerinin ve karbon teknolojisinin yükselişi ile bisiklet sektöründe daha büyük bir oyuncu haline geldi. Son beş yıldır Win Tunnel adını verdikleri rüzgar tünelleri ile incelemesini yaptığım kendi bisikletim olan S Works Venge Vias gibi bisikletlerin doğmasını sağladılar. Ayrıca şu an dünya turu takviminde yer alan Quickstep Floors takımı ile Bora Hansgrobe takımlarına sponsorluk yapıyor. Kadınlar Worldtour da ise Boels Dolmans gibi çok güçlü bir takıma sponsorluk yapıyor. Specialized, bisiklet sponsorluğunun dışında rüzgar tünelini de bu takımlara açıyor. Bora takımına ise ekstradan Peter Sagan gibi bir dünya şampiyonu hediye edip üstüne kendi bisikletlerini de eklediklerini unutmayalım.

S Works Venge Vias ise 2015 yılında ilk olarak İsviçre bisiklet turunda ortaya çıktı ve etap kazandı. Temmuz ayında Fransa Turunda iki şampiyon Peter Sagan ve Mark Cavendish bisikleti denedi. Ama bisiklet daha çok göz önüne 2016 yılı başında Marcel Kittel’in galibiyetini aldığı Dubai turunda çıktı. Bende bisikletimi 2016 model olarak yarış takvimine göre düşünecek olursak Türkiye Turu ve Giro d’Italia arasında kavuştum. Ben S Works Venge Vias kadrosu aldım. Bisikleti satın alınca seçtiğiniz uzunlukta gidon, gidon boğazı, frenler(kadroya entegre) sele borusu bisiklet ile geliyor. Bunun yanında başka bir bisiklet toplamanıza yetecek kadar yedek parçası standart olarak size sunuluyor.

Bisiklette 2014 model Sram RED 22 grupseti var. Bunlar doubletap(tek koldan vites düşürüp yükseltme) ve ön aktarıcıdaki yaw sistemi mevcut. 2016 model Zipp 404 Firecrest clincher jant seti ile bisikletin yürüyen aksamı tamamlanıyor. Bisiklette 130mm’lik 39/53 S Works TT Chainset’in üstüne 172.5 mm’lik 2016 model S Works kollar ile aynakolu topladım. Bisikletin orta göbeğinde ise Ceramicspeed rulmanlı BB30 göbeği mevcut. Arka Ruble ise Sram Force veya Red 22 değişebiliyor ama oranı hep 11-28 olarak kullanılıyor. İki ruble arasında 70 gr.lık bir ağırlık farkı var. Ayrıca Red serisinde daha hafif çelik ve aluminyumla desteklendiği için Force’a göre esneme konusunda daha başarılı.

Bisikletin dışında arka aktarıcı ve arka fren'in alt bölümü dışında kablo görünmüyor. Kablolar bisikletin kablo merkezi sayılan gidon boğazından tüm kadroya yayılıyor. Açıkçası çok mekaniker dostu olmasa da kabloların bisiklete yayılmasını kolaylaştırdığı için kabloları gizlemek ve yönetmek için güzel bir yöntem olduğunu düşünüyorum. 

S-Works Venge Vias, sürmeden önce bu nasıl bisiklet dediğim bisikletlerden biriydi.  Bisikleti ilk kullandığımda eski Venge’e oranla sırf kadro yapısı ile değil, sürüş olarakta çok farklı olduğunu gördüm. S Works Turbo lastiklerle virajlarda bisikletin yol tutuşunun ne kadar fazla olduğunu hissediyorsunuz. Geçmişte Bottechia, Lotus, Bianchi gibi üreticilerin kullandığı(entegre sele) ve 1982 de Cinelli Laser de aero freni kullanımını, 2012 de Giant yeni nesil aero-yol kadrolarında yeniden kullanılmaya başlamıştı. Entegre sele borusu ve kadroya entegre fren işini Specialized bir üst seviyeye taşımış. Viasta frenler tamamen kadroya entegre olup maşa ve arka çeki borusundan geçem rüzgaru bisikleti hızlandıracak şekilde tasarlanmış. Sele borusunda ise sele kelepçesi kullanmadan kadro üstünden ayarlanan ama kadroyla bir bütün halinde duran bir yöntem kullanılmış. Bu düşüncenin sonucunda ise 24c lastiklerle eski Venge’in rüyalarında göremeyeceği kadar konforlu ama bir o kadar da hızlı bir bisiklet ortaya çıkmış.

Bisikletin en merak eddilan parçalarından olan martı kanat gidonu sprint atarken rüzgarı daha iyi kanalize etmek ve yüksek ortalama hızlarda giderken gücü iyi korumak için tasarlanmış. Düzlükte ve kötü yollarda yeterli konforu sağlayan gidon, tırmanışlarda da geniş yüzeyi sayesinde yorgun olduğunuzda uzun süre tutabileceğiniz bir işlev görüyor. 

Frenler ise aerodinamik sürtünmeyi azaltacak şekilde yapılsa da dozlanmaları normal v frenlere göre daha geç ve zayıf işliyordu. 2016 Kasım güncellemesi öncesi frenlere alışsanız bile çok zayıf hissetiriyordu. 2016 Fransa turu boyunca Specialized sponsorlu takımların test ettiği Vias frenleri güncelleme sonrası normal v fren hissine daha yakın ve daha rahat dozlanan frenler ile sürüş kontrolü olması gereken yere geldi. Bu sırada hepinizin bileceği gibi 2016 yani benim bisikletin kasası modellerde kadro kulağı değişimine gidildi. Amerika bazlı bulunan bazı şeylerden dolayı bu değişim tüm dünyadaki 2016 Viasları kapsadı.

Bisikletle bu zamana kadar işe gidip gelme yani commuting de dahil bir sürü uzun, kısa sürüşler yaptım. 2014 öncesi aero yol bisikletler hızlı, atik ama kötü yollarda yeterli konforu sunmuyordu. Venge Vias ise benim kullandığım ayarlar ile köy yolları, şehir içindeki berbat asfalt veya İstanbul’un inşaat kamyonlarının bozduğu sokaklarda çok konforlu hissettirdi. 64 kg. olmama rağmen 100 hava ile konfor ve hızı bisiklet iyi dengeliyor.

Bisiklet bacaklar formdayken her hızda tepkilerinizi en iyi şekilde alıyor. Beni en çok etkileyen şeylerden biri ise bisikletin, yol tutuşu ve konforu kadar hızlanmasıydı. Örnek vermek gerekirse sabit viteste ve bir kaç pedalla kendinizi bir anda 25 km/s den 57 km/s çıkmış halde bulabiliyorsunuz. İşin güzel yanı bu durum yokuş yukarı veya aşağı durumlarda da değişmiyor. Bisiklet kadro yapısı ve jant seçimi sebebi ile bacaklar yettiği sürece her hızda beni bırak gideyim diyor. Ben bisikletimin görünümünü seviyorum özellikle çok tartışmalı olan kadro entegre frenleri herkesin zevkine hitap etmese de bisikleti yanına koyacağız her bisikletin yanında farklı gösteriyor.

S Works Venge Vias garip bir şekilde evden işe giderken sırtınızda çanta varken bile patlamaya hazır bir volkan gibi ilerliyor. Trafikte bisiklet 400 mm.lik gidonu sayesinde aralardan geçerken zorluk çıkarmıyor ve yavaş hızlarda da konforlu ve güvenli bir sürüş sunuyor. Ama araçlar arasında veya ışıklarda arabalarla yanyana durunca ister istemez abi bu ne diye soru soranlar ile karşılaşabiliyorsunuz.

Tırmanışlardaki halini az çok özet geçtim ama örnek vermek gerekirse Tuzla da herkesin bildiği kategori 3 sayılan Köpeköldüren gibi kısa bir yokuşta bisikleti daha ilk kullandığım gün tırmanış bisikletimle en az 5 defa uğraşıpta ulaştığım zamanı ilk denememde yaptım. O gün tırmanırken çok rahat hissetmiştim ama öğlen eve gidip strava da zamanı görünce o zamanı görmeyi beklemiyordum. Sahip olduğu geometri daha çok düzlüklere uygun olsa da sahip olduğu konfor ve Ceramicspeed rulmanlı orta göbeği gibi silahları ile 7 kg sınırı veya altında bir bisiklet kadar hızlı çıkmasa da ağırlığına ve 60mm lik jantlarla uzun tırmanışları da aynı şekilde çıkaracağını düşünüyorum. Kısmetse bu dediğimi bu sene Uludağ da deneyeceğim zaten.

Sonuç olarak S Works Venge Vias, beklentilerimin üstünde bir deneyim yaşatmaya devam ediyor. Biliyorum artık karbon teknolojisi eskisi kadar olağanüstü gelmese de Venge Vias gibi radikal bisikletler hızlı giderken de yavaş giderken de üstünde çalışılan ar-ge’nin nasıl bir şey olduğunu size hissettiriyor. Eski Venge’im den sonra daha iyi bisiklet olabilir mi diye düşünürken rüzgar tüneli ve yarışçı geri dönüşlerinin amatör bir bisikletçi’nin gerektiğinde her şeye kullanmaktan çekinmeyeceği kadar iyi bir bisiklet ortaya çıkmış.  

Mustafa Sarı Mustafa Sarı hakkında:

Uzun ince bir yolda içinde motor,top veya tekerlek içeren sporlarla ilgili. Politik, teknolojik işleri seven biri. Unutmadan çizgi romanlara paralel evrenden bağlı bir yazar. ''İnsanlar onları değiştirecek ve sarsacak dramatik bir sembole ihtiyaç duyar. Bu sembol hem korkutucu olmalı hem de birleştirici olmalı''

YAZARIN DİĞER YAZILARI