Mustafa Sarı Mustafa Sarı yazdı:

Puma Ignite 2017: Eğlenceli Bir Günden İzlenmler

19 Ekim 2017 | Spor, Diğer


Bu sene 1 Ekim 2017 tarihinde yapılan Puma Ignite hep merak ettiğim bir yarıştı. Bu sene ilk defa bu yarışı deneyimleme fırsatım oldu. Islak zeminde geçse de çok eğlendiğim bu yarıştan izlenimlerimi sizle paylaşacağım.

Puma Ignite 2017, bu sene her sene yapıldığı parkur olan Erenköy-İdealtepe sahilyolu rotasında 1 Ekim tarihinde yapıldı. Bundan önce kaydımı yaptırmış olsam da 2015 ve 2016 yıllarında hastalık veya başka yarışlarla çakışması dolayısı ile bir türlü koşamamıştım. Bu sene şansım döndü ve en sonunda hep merak ettiğim bu 10 km’lik yarışı koşabildim.

Bu sene daha çok bisiklet antremanlarına odaklandığım için sadece kötü havalarda ve kendimi dinlemek istediğim zaman  koşuyorum. O yüzden bu yarışa sadece yarış ortamında arkadaşlarla muhabbet edip toplu halde 10k koşmak için bahane olarak kullandım. Yarıştan önce sadece o hafta Salı günü paslanmış mıyım diye bakmak için 6k’lık bir jog attım. Salı günü jog atarken bisiklettte bu ara çok kadanslı sürdüğüm için koşuda da otomatik olarak yüksek kadanslı koştuğumu gördüm. Bu da doğal olarak nabız/kadans’ı doğru ayarlayınca eğlenceli bir koşu şekline döndü.

Salı günü kendimden beklediğimden iyi tepkiler alınca yarış için ciddi şeyler düşünmek istesem de bisiklet antremanlarımı etkilememesi amacıyla tamamen eğlence amaçlı bir koşu planı yaptım. Yarıştan bir gün önce aklımdaki kıyafet seçimimi daha ince belirlemiş olsam da yarış sabahı yağan sağanak yağmur beni daha muhafazakar bir seçim olan yağmur geçirmeyen kalın kıyafetlerime itti. Bu durum sene başında koştuğum Uğur Mumcu koşusunda olduğu gibi nabzımı biraz arttırsa da bisiklet intervalleri sayesinde kıyafetimin bana yarattığı dezavantajı bu durumlara alışık olmaktan nötrleyebildim.

Yarış sabahı etkinlik alanına giderken hava yumuşamıştı. Etrafımda bir sürü arkadaşlarımı görüp yarış öncesi vakit geçirmek bisiklet veya koşu yarışı farketmeksizin çok güzel oluyor. Etkinlik alanında ise ne ararsanız vardı ama emanet bölümünde bildiğiniz metrobüs kuyruğu vardı. Her yerde yarışta ciddi veya eğlencesine vakit geçirmeye gelenler daha çok muhabbet halinde vakit dolduruyordu. Son on beş dakika kala güçlü ama kısa bir yağanak yağıp geçti. Sağanak geçtikten sonra artık yarışa başlama vakti gelmişti.

Yarışa başlarken amacım daha eğlence amaçlı koştuğum için Uğur Mumcu yarışının aksine olabildiğince arkalarda başladım. Hatta o gün amacım etkinlik alanında pacerlık yapacağını öğrendiğim Ironman Dünya şampiyonasına katılmış triatletimiz İpek Onaran’a denk gelirsem yavaş ve muhabbet eşliğinden 10k’yı geçmekti. Yarış başladığında ise işler düşündüğümden daha farklı gitti.

Yarışın ilk km’lerinde kulağımda çalan güzel müzik ve kadansım birbirini tamamlayan bir hale büründü. O anda koşu motivasyonum değişti pace’i çok yukarılara çekmeden arada hızlı gidip eğlenebileceğim bir tempo buldum. Yarış sırasında aklımdan geçen şey ise en hızlı olmasa bile hızlı koşarken güzel bir müzikle beni ne kadar çok eğlendirdiğini hissetmem oldu.

Bunu da yine ilk 5k’ya ulaşmaya çalışırken etrafımda yarış içi trafikte yol bisikleti Gran Fondo’larında peleton içinde yol bulup nasıl ne yapabilirim’i simüle etmeye çalıştım. Özellikle Puma Ignite 2017 tüm yarış boyunca ıslak bir zemine sahipti. Bu durum ayakkabıların ağırlaşmasına neden oluyordu. Bende aynı sorunu yaşasam da bisikletteki ıslak zemin tecrübemi ve motorsporlarındaki beyaz çizgiden uzak durma bilgilerini kullanıp yağmurda bulunduğum gruptaki bir sürü sporcudan daha rahat gidiyordum. Özellikle çamurlu bölümlerden kaçıp yol tutuşun daha iyi bölgelerden koştum. Bu da bana 5k noktası olan İdealtepe’ye gelene kadar beni baya rahatlattı.

İdealtepe’ye yaklaşırken biraz tempomu düşürdüm ve eğlenmek için en azından Bostancı iskeleye kadar yüksek kadans , tam gaz gitme kararı aldım. O sırada müzkle kendimi peleton içinde hayal edip trafikte doğru koridoru buldum. Hatta Bostancı iskelelerini geçerken bir ara önümü düşündüğümden iyi boşaltmıştım. Bu durumdan dolayı tempomu düşürüp yalnız gitmemek için geçtiğim sporcuları bekledim. Son 2k kala hızımı daha ortalamaya alıp son 400m. de sprint atmak için enerji topladım. Son km’ye yine bir kaç sporccu ile girdim sprint attıysam da onu devam ettirmeyip kısa kestim. Olabilecek bir sakatlığa davetiye çıkarmaktansa diğer günleri düşünmeliydim. Tüm bu git-geller ve küçük stratejik oyunlar oynadığım, kadans ve müzkle çok eğlendiğim bir yarış oldu.

Yarışı 55 dakika 51 sn. de bitirdim. Açıkçası yarış benim için çok eğlenceli geçti. Düşündüğümden daha hızlı bitirmiş olsam da koşullar olsun, yarış öncesi ve sonrası ortam olsun çok güzel geçti. Bu yarış yine klasik daha iyi geçer miydi derseniz geçerdi. Ama açıkçası o gün konuştuğum arkadaşlarıma dediğim gibi kimin umrunda. Ben yarışta kendime eğlenecek bir yol bularak amacıma ulaştım. O gün beslenme ve taktiksel şeylerde denediğim için yararlı bir yarışta oldu. Bu yüzden bazen bir yarışta tecrübe ve eğlenmek için yaptığınız şeyler başka zamanda işime yarayacak şeyleri denediğimden en hızlı olmadan da çok şey kazanabildiğimi öğrendiğim bir gün oldu. 2015-16’daki gibi bir aksilik olmazsa 2018 Puma Ignite’de katılmayı düşünüyorum.

Mustafa Sarı Mustafa Sarı hakkında:

Uzun ince bir yolda içinde motor,top veya tekerlek içeren sporlarla ilgili. Politik, teknolojik işleri seven biri. Unutmadan çizgi romanlara paralel evrenden bağlı bir yazar. ''İnsanlar onları değiştirecek ve sarsacak dramatik bir sembole ihtiyaç duyar. Bu sembol hem korkutucu olmalı hem de birleştirici olmalı''