Mustafa Sarı Mustafa Sarı yazdı:

Orbea Orca M20i Team İncelemesi

09 Haziran 2017 | Güncel, Bisiklet


Orbea Orca, Euskatel Euskadi taıkımı ile hayatıma giren ve satın almadan önce hayranlık duyduğum bir biskletti. 2016 OMP serisini kullandıktan sonra sınırların ne kadar artacağını düşünmemiştim derken hayatıma 2017 OMR 20i kadrosu girdi. Bu yazıda bisikleti 1800km de nasıl bulduğumu anlatacağım.

Orbea, geçtiğimiz yıllarda 175. Yılını kutlayan bir Bask bisiklet firması. Firma ilk olarak dünya savaşları zamanında silah fabrikası olarak çalışırken savaş sonrası silah yapmak yerine bisiklet üretmeyi tercih etti. Bir diğer Bask bisiklet firması BH de aynı durumdan geçti. Orbea geçmişten günümüze kadar kaliteli bisikletleri Bask işçilerinin el emeği ile sundu.

Orbea’yı dünya sahnesine çıkaran şey ise maalesef 2013 yılında kapanan ama 2016 yılında Euskadi Murias takımı olarak dirilen Euskatel Euskadi takımı oldu. Euskatel Euskadi takımı Samuel Sanchez’in 2008 deki Olimpiyat altın birinciliği ve büyük turlarda kaçış gruplarında etaplar kazananarak bisiklet severlerin dikkatini çekti.  Ben Orbea’yı bu takım sayesinde çok sevdim ve 17 Mayıs 2014’de Orbea Türkiye’nin sahibi Aram Tabar’la tanışınıp Euskatel Euskadi Orbea Orcasını karşımda gördüğüm günü hala unutamam.

Orbea Orca, Euskatel Euskadi takımının bisikletleri olduğu için bende her zaman yeri olan bir bisikletti. Orbea’nın Orca modeli 2003 yılında denizlerin kurtları sayılan Orcalardan değil de Orbea Carbon’un kısaltması olan Orca olarak doğdu. Bisiklet ilk yapıldığı yıldan beri hep tırmanış hem de kaçış-sprintlere uyacak şekilde tasarlandı. 2014 yılına kadar daha çok aero olan model, 2015 yılında daha çok tırmanışa uyacak ama küçük aero detayları olan bir kadroya dönüştü. 2017’de ise ön maşası Orbea’nın TT modeli’nin(Ordu) yol bisikletine uyarlanmış olup kadro disk fren olmayan versiyonlarda 750 kg. in altına düşürüldü. Disk frenli hali bile OMR kadrolarda eski 850 kg. Olan OMR’lerden daha hafif ve daha rijit. Kadro da ise Orbea LTD( en üst donanım) ve M-Team donanımlarını sunuyor.

İncelemesini yaptığım bisikletim ise Orbea Orca M20İ Team modeli oluyor. Bu modelde Gidon ve gidon boğazı FSA Energy olarak geliyor. Sele boursu ise SL-K force, Grupset olarak ise Shimano Ultegre Dİ2 kullanılırken jantlar Vision Trimax 30 ile geldi. Bu arada isterseniz fabrikadan Fulcrum Quattro Carbon da seçebilirsiniz. Ben bisiklette her zaman yaptığım gibi aldığım gibi bir kaç değişiklik yaptım. Normalde bisiklet üstünde 34/50 veya 39/53 aynakol seçenekleri seçebiliyorsunuz. Ben aynakol olarak 36/52, 170mm. lik Ultegra aynakol kullandım. Ayrıca Aynakol’un sol tarafında Stages Ultegra Powermetre var. Bunun dışında standart gelen 11-28’lik rubleyi 11-32 ile değiştirdim. Bu değişikliği daha çok HC ve Kat1 tırmanışları düşünerek yaptım. Jant olarak ise Vision Trimax 30 yerine tercihlerim Campagnolo Shamal Mille ve Vision Metron 40 oldu.

Bisikletimin rengini ise üstte ne kadar sevdiğimi belittiğim Euskatel Euskadi takımından esinlendim. Orbea’nın bisiklet için seçtiği Cofidis takım renkleri de dahil çok güzel seçenekler vardı ama Orbea’nın Custom renk programında sadece beş dakika içinde hayallerimin Orca’sını yapıp siparişini verebildik. Custon renklerin ucu bucağı yok. Eğer Orca alıp Custom yapmak istserseniz normal renklerden bir kaç hafta daha fazla bekliyorsunuz ama içinize sinen renkte bisiklete sahip oluyorsunuz.

İncelememi size ulaştırdığım zaman Orbea Orcam ile yaklaşık 1800 km kat etmiş bulunmaktayım. Bisikletle antreman, gezi ve ulaşım yaptığım için sizlere az çok nasıl bir bisiklet olduğunu anlatabilirim. Bisikletin kadro boyunu 51 olarak seçtik. Bu özellikle performans kulllanımlarında bisikleti kontrol anlamında beni daha rahat hissttirdi. 2014, 2016 model Orca’ları da kullandığım için aradaki farkları hemen anlayabiliyorsunuz. Eski 2016 model Orcam OMP yani sertlik ve rijitlik konusunda OMR’ye göre daha ağır ve daha az rijit bir kadroydu. 2016 Orca’dan yeni nesil OMR Orca’ya geçerken beklentim yüksekti ama bazı konularda bisiklet beklentilerimin ötesine geçti. Bisiklet standart olarak Vittoria Corsa 23c. lastiklerle geliyor. Konfor olarak 23c.lik lastiklere rağmen eski 25c. lastikli OMP Orcamdan daha konforlu çıkması beni çok şaşırttı. Daha sonra 25c. lastiğe sahip aynı tür bir OMR Orca denedim ve 25c ile bisikletin daha da konforlu hale gelip hızından bir şey kaybetmediğini görmek güzel bir deneyim oldu.

2017 Orbea Orca OMR sayesinde ilk defa uzun kmler boyunca Dİ2’yı deneyimleme fırsatım oldu. Etrafımda bisiklet satan ve triatlet bir sürü insandan Di2’nun yolda işe yaramadığına dair şeyler duyuyorum ve buna kesinlikle katılmıyorum. Di2 özellikle yokuşlarda, sprintlerde daha da önemlisi İstanbul gibi kötü yollara sahip yerlerde gerçekten farkını hissedebiliyorsunuz. Yokuş yukarı vites düşürür ya da çıkarırken vites istediğiniz yerde istediğiniz zaman olabileceği için rahatlıkla vites değiştirebiliyorsunuz. Sprintlerde ise Campy’nin Ultratork vites değişimlerinde yaptığı gibi tek seferde küçük vitesten en son vitese ulaşabiliyorsunuz. Ama sprintte bunun yararını görmek için bacaklar ve hızınızda viteslerin değişimine uyumlu olması lazım Yoksa ortalama bir hızda yaparsanız kadansınızı düşürmekten başka bir işe yaramaz. Di2 günlük ve kötü yollarda ise her şartta vites değiştiği için rahat bir sürüş konforu sunuyor. Hissiyat olarak Sram ve Campagnolo gibi üreticilerin değişim hissiyatından uzak olsa da mekanik Shimanolara göre daha kendine özgü karakteri olduğunu düşünüyorum.

Kötü yollarda kadro ve Di2’lar çok uyumlu çalışıyor. Kadro en iyi şekilde darbeleri emerken Di2’lar ise darbelerden gelen baskılara rağmen normal yolda çalıştığı gibi çalışıp kolay bir kullanım sunuyor. Mekanik bazı setler, bozuk yollarda kendi kendine vites değişebiliyor veya vites atarken sorun yaşabiliyor ama bunları Di2 da yaşamıyorsunuz.

Orbea Orca ile 1800 km’ye yakın yol gittiğimi söylemiştim. Bunların arasında yokuşlu, düz, kısa, uzun, antreman ve ulaşım sürüşleri de dahildi. Bisikletin karakteri yönünden en sevdiğim şeyi bisikletin yol tutuşu ve hızlanması olarak ayırabilirim. Özellikle droplardan tutup herhangi bir viraja yatttığınız zaman bisikletin kadrosundaki esnemezliği ve lastiklerdeki yol tutuşu gerçekten hissediyorsunuz. Bazen bu öyle bir eğlenceye dönüşüyor ki, her viraj gördüğümde MotoGP veya Superbike kullanıyormuş gibi bisikleti virajdan viraja atıyorsunuz. Kadro’nun hafif olması ve maşa’nın hafif ve aero yapısı sayesinde bisikletin önü ile çok rahat iletişim sağlıyorsunuz. Bisiklet yol ne kadar kötü olursa olsun ön taraf size her zaman geri bildirim yapıyor. Bu da sürüş zevki açısından benim gibi bisikleti ile oynamayı seven birini bisikletle daha da çok eğlenmeye itiyor.

Orca’nın en sevdiğim özelliklerinden bir diğeri ise hızlanması. Kadro rijit ve esnemezliği üst düzey olduğu için sprint atabileceğiniz hızlarda veya yokuş yukarı hızlanırken bisiklet her zaman reaksiyon vermeye hazır şekilde bekliyor. Ara hızlanmalarda ise bisiklet her zaman tetikte oluyor . Hafif ve esnemez kadro yapısı sayesinde pedalladığınız her zaman istediğiniz tepkiyi alıyorsunuz. Ama bu durumu şöyle de açıklamam gerek ki. Bisikletin esnemezliğini hissetmek için karbon bir pedal ve iyi bir karbon yüzeyli ayakkabı bu durumu daha üst düzeye çıkarabilir. Normal tabanlı bir ayakkabı ile bisikleti kullanırken(Hafta içi sürüşlerim) gücünüzün tamamını kadroya yansıtamadığınızı anlıyorsunuz.

Gelelim herkesin en merak ettiği soruya Orbea Orca M20i Team safkan aero yol bisikleti olan S Works Venge Vias’a göre nasıl hissettiriyor. Bu sorunun iki tane cevabı var. İki bisikletin uzmanlık alanları çok farklı olmasa da üstünlük sağladıkları yerler daha farklı. Mesela uzun tırmanışlar veya kısa ama çok sert tırmanışların tartışmasız galibi Orca ama düzlüklerde ise Orca Metron 40’lar ile aradaki farkı Mille’yi kullandığım zamana göre kapasa da Venge 40 km/s üstü hızlarda hızını daha iyi koruyor. Orca ise daha geleneksel yapıda olduğu için rüzgar bir yerde esmese bile rüzgar direncinden dolayı Venge’e göre daha dezavantajda bırakıyor. Bu durumu belli oranda aero gidonlarla çözebilirsiniz.

Hızlanma bakımından Venge 8 kg. Orca’da 7.4 kg. Olmasına karşın düz yolda ve %3-5 lik tırmanışlarda eşit diyebilirim. Venge daha ağır olsa da aşırı aero dinamik yapısı ve Ceramicspeed orta göbeği ile Orca’ya karşı olan ağırlık dezavantajını tamamen nötürlüyor. Orca ise hafif ve esnemez kadrosu ile yol ne kadar dik olursa olsun hızlanmaya devam edebiliyor. Bisiklet %7 üstü yokuşlarda bacağınız formda ve yokuşu da iyi bilip kadansınızda uygunsa sizi Nirvana’ya çıkarabilecek kadar keyifli. Ayrıca Orca klasik V frenleri ile Mille veya Metron fark etmeksizin Vias'tan daha iyi frenlere sahip. 

Konfor bakımından iki bisiklette de S Works sele kullanıyorum. Venge’de Power kullanırken Orca’da Toupe kullanıyorum. Burada yine durum eşit diyebilirim Mille ve 23c. lastikler varken Venge(24c) bir tık daha konforlu hissettirirken Metron’larla durum eşit oluyor. Tahminim üzere Vittorialarımın ömrü bitince takacağım 25c. ile Orca konfor konusunda Venge’in önüne geçecek gibi duruyor.

Orca’da Ultegra Di2 varken Venge’de Sram Red 22 serisini kullanıyorum. Orca her konuda sorunsuz  ve hızlı vites geçisleri sunarken tek derdiniz arada şarj etmeyi unutmamak oluyor. Sram Red’li Venge’de ise vites geçişleri daha sert ama yine hızlı şekilde oluyor. Venge incelememde yazdığım gibi kötü yollarda Red’in ön aktarıcısı biraz hassas ve saçmalayabiliyor. Orca da ise bu tür dertler olmuyor. Hangisi daha eğlenceli derseniz. İki vites türü de iki bisikletin ruhuna uyuyor. Bence ikisi de çok eğlenceli ama Red’ler biraz daha hissiyat veriyor.

Bisiklet hakkında bulabileceğim tek kötü şey ise standart olarak verilen Vision Trimax serisinin Orbea Orca OMR gibi üst düzey bir kadro için gerçekten biraz standart altı bir donanım olduğunu düşünüyorum. Tavsiyem alacaksanız M-Team serisinde Fulcrum Quattro’ya zaten LTD ise standart sunulan Metron’lara yönelmeniz olacaktır.  Özellikle Fulcrum Quattrıo carbon donanım olarak hem fiyat hem de yer olarak iyi bir seçenek olduğunu düşünüyorum.

Sonuç olarak Orbea Orca M20i Team şu ana kadar kullandığım en iyi bir kaç bisikletten biri. İşçilik kalitesi ve sürüş kalitesi olsun Orca gerçekten her kullandığımda bunu nasıl yapabiliyor dedirten bisikletlerden oldu. Eğer tırmanış-aero yol hibriti bir kadroya bakıpta her zaman ki seçeneklerden sıkıldıysanız. Orbea Orca OMR serisi hızı, görüntüsü ve seçenekleri ile iyi bir alternatif olabilir.

 

Mustafa Sarı Mustafa Sarı hakkında:

Uzun ince bir yolda içinde motor,top veya tekerlek içeren sporlarla ilgili. Politik, teknolojik işleri seven biri. Unutmadan çizgi romanlara paralel evrenden bağlı bir yazar. ''İnsanlar onları değiştirecek ve sarsacak dramatik bir sembole ihtiyaç duyar. Bu sembol hem korkutucu olmalı hem de birleştirici olmalı''

YAZARIN DİĞER YAZILARI