Ömer Abidinoğlu Ömer Abidinoğlu yazdı:

Kendin için yaşamak - 1: Mümkün mü?

09 Eylül 2013 | Bireysel, Sosyoloji


Lan Abdo Antakya'da benim için ölmüş. Ben bu 40m2 evde kendim için nasıl yaşayayım be...

Kişinin "kendin için yaşa" ekseninde neye hapsedildiğini sorguladım bugünlerde. Bu söz kulağıma çalındığından beri, kafamın içinde bir yere konuşlandı. "Kendimiz, kendimiz için yaşamaya değer miyiz?", "Bu bir bireyselcilik kumpası mıdır?", "Kendin için yaşamak aslında ölü olmak mıdır?" gibi sorular yankılandı zihin duvarlarımda. Yoksa yine sert mi gidiyorum...Düşündüm durdum.

Sonunda bu meseleyi bir kaç parçalık bir düşünce yazısı tadında ele almanın makul olabileceğine inandım. En temel sorudan başlayarak, hem bir falso vermek istemedim, hem bir ıskalama olmasın dedim. İyi güzel de; kendin için yaşamak "mümkün mü?".

 

"Çünkü siz buna değersiniz!"

Ya tamam da neden arkadaşım? Neden güzel yüzlü Abdo Antakya'da katledildi ama ben hala sevgilimi öpüp koklayabiliyorum mesela? Böyle adalet olabilir mi? Ben, hayatımın rutin yuvarlanışını, sürdürülebilir sürüncesini nasıl idare ederim?

Ben delirdim biraz galiba. Bu da var. Psikolojim de çok bozuk zaten. Haftanın bazen 3-4 günü rüyamda polis saldırıyor. Toz, duman. Gaz bombaları. Çıldırttılar bizi.

Ama neden ben hayattayım da kardeşlerim öldürüldü? Hatta katilleri sokakta, ailelerine de bir basın açıklaması izni bile yok. Öyle de öldürüyorlar ki, acının hiçbir türlü tezahürüne tahammüleri yok bu puştların. Öyle de azmış bu böcekleşmiş, kul-köle ve satılmış ruh paçavraları.

Ya biz ne boka değeriz? Allah aşkına elini vicdanına koy okur kişi; bir kere hayata geliyorsun diye ölmemen mi lazım? Ölmüyorsun diye, yaşamın her anını sindirmek, her anında bir denge görmek ve tüm gününü sivrilikleri törpüleyerek geçireceksin diye bir şey yok ki.

Abdo, Ethem, Ali ve Mehmet. Niye öldü kardeşim bu insanlar? En az senin kadar yaşamaya hakkı olan ve en az senin kadar ölmeyi istemeyen bu insanlar neden öldü?Bu insanlar neden kendileri için yaşamadı? Neden "tweet" atmakla yetinmeyip, sakin ve ılımlı geçirmediler direniş sürecini? Neden? Çıldıracağım bu sorunun gücünden. Bu sorunun gücünün açtığı yollarda, kişinin kendine hak gördüğü her türlü dünyevi şey yok oluyor işte. Neden öldü Abdo? Ne güzel koşuyor Ethem oysa sislerin içinde. Ali'nin koluna yapışmasalar yaşardı. Mehmet zaten tertemiz bir delikanlıydı.

Ya benim kardeşlerimi öldürmüşler.

Onlar benim için, başka şehirlerde, başka hayatlarda, başka kaygılarda ama bir şekilde enternasyonel bir vicdan heyûlasına kapılarak...hani bir şekilde "bir" olarak belki "cem" ederek ölmüşler.

 


Lan Abdo Antakya'da benim için ölmüş.
Ben bu 40m2 evde kendim için nasıl yaşayayım be...

Hayır.
Direniş ve savaş varsa,
Nefsinin dudağına çalacağın bir tutam kirli bal dışında,
Çok da mümkün değil kendin için yaşamak.
Pazarlarlar öyle yaşamı.
Satarlar sana.
Oysa gerek yok.
Gerek yok çok da...

 

Ömer Abidinoğlu Ömer Abidinoğlu hakkında:

Biraz şair, biraz yazar. Yazı ve şiirleri bir çok kez "Gerçek Hayat" sayfalarında yer bulurken bir kere de "Sözcükler" dergisinde yayınlandı. Gazete okursa genelde Birgün alıyor, Thom Yorke dinliyor ve kedileri; en başta da Kaplan mahlukatını pek seviyor. Ailesi, yazarı, koca adam olana kadar "Senden bir bok olmaz" minvalinde 'gömçürtmüştür'. Yazar, yıllar sonra, "bir bok olabilmenin" gerçek manasını ve bedelini keşfetmiş, "bir bok olamamanın" haklı gururuyla hayatında devam etmiştir.