Avi Mizrahi Avi Mizrahi yazdı:

İsrail-karşıtlığı ve Yahudi-karşıtlığı Arasındaki İnce Çizginin Kaybolduğu An

05 Ocak 2009 | Dünya, Azınlıklar


Dünyadaki Yahudi sorununun (diaspora Yahudilerinin yaşadıkları anti-semitizm, asimilasyon gibi sorunların) ancak bir “Yahudi Devleti”nin kurulması ile çözülebileceğini iddia eden, Yahudilerin ulus-devlet sistemine entegre olmasının gerekliliğe inanan düşünceye, Siyonizm’e karşı olunmasını anlıyorum. Fakat bir kavime karşı duyulan bu ırkçı nefret niye?

İsrail’de yaşanan olayların ardından dünyanın birçok yerinde, saldırıları kınayan kişiler, örgütler, bunu genelde anti-Siyonist bir söylem içinde gerçekleştiriyorlar. Bunun sadece İsrail karşıtı bir çizgide kalması, teoride diaspora Yahudilerini çok da etkilemeyecek bir durum olmasına rağmen zaman zaman “Yahudi” ile “Siyonist” arasındaki çizgiyi fark edemeyen kişiler, belki de fark etmek istemeyenler, anti-Siyonizm adı altında anti-semit bir söylemi de benimseyebiliyorlar. 

Sitemiz yazarlarından Ömer Abidinoğlu’nun 29 Aralık 2008 tarihli İsrail ve Bitmiş Bir Şeyler Üzerine başlıklı yazısını ve daha sonra Yavuz’un bu yazı hakkındaki yorumunu okuduktan sonra fena halde tokat yemişe dönmemim sebebi ise ikisinde de bu Yahudi-karşıtı söylemin benimsenmiş olması. 

“İsrail ve Bitmiş Şeylerin Üzerine” başlıklı yazı genel olarak İsrail’in politikalarını eleştiren bir yazı; ama yazının girişi yaygın olarak karşımıza çıkan Yahudi-karşıtı (burada “Yahudi”yi bir kavmi tanımlaması için kullanıyorum) söylemi de içinde barındırıyor. Ömer, girişte İsrailoğulları için şunları söylemiş:

“İsrailoğulları. Kutsal kitapta aşırılıkları ve peygamberlere dahi arsızca hakaret etmeleriyle ünlü o kavim. Sion dağından türettikleri 'Siyonizm' ideolojisi ile birlikte, pekişen milliyetçi arzularının peşinden giderek sözde 'Vaadedilmiş Topraklar'ı ele geçirme aşkıyla yanıp tutuşan ve lobileriyle diğer ülke ve insanlara virüs gibi etki edebilen o kavim.”

İşte bu giriş yazısıyla ilk tokadı yedim. Kendi kendime de şöyle söylendim: Eh be kardeşim! Bu kadar mı zor bir topluluğa referans vererek kendini var eden bir düşünce sistemi ile bu topluluğun üyelerini birbirinden ayırmak? Bu kadar mı zor içimizdeki genelleyici, ırkçı düşüncelerden kurtulmak?

Dünyadaki Yahudi sorununun (diaspora Yahudilerinin yaşadıkları anti-semitizm, asimilasyon gibi sorunların) ancak bir “Yahudi Devleti”nin kurulması ile çözülebileceğini iddia eden, Yahudilerin ulus-devlet sistemine entegre olmasının gerekliliğe inanan düşünceye, Siyonizm’e karşı olunmasını anlıyorum. Fakat bir kavime karşı duyulan bu ırkçı nefret niye?

Anti-Siyonizm ile anti-semitizm arasındaki o ince çizgiye dikkat etmeden nefret kusmak o kadar kolay ki... O kadar basit ki Siyonist-karşıtı olup (belki de istemeden) anti-semit (Yahudi karşıtı) argümanlar öne sürmek. Fakat, şunun farkına varmalıyız: İsrail karşıtı olmak Yahudi karşıtı olmak değildir! Bunu zihinlerimizde iyi oturtabilirsek, boykot ettiğimiz “kansız(1)” Yahudi ürünlerini anti-siyonist bir Yahudi tarafından üretilebileceğini, nefret kustuğumuz İsrailoğulları’nın içinde de İsrail Devleti’ne karşı “kansız”ların olabileceğini de görebiliriz. (2) (3)

Yanlış anlaşılmak istemem, burada İsrail’in politikalarını desteklediğim ve bu politikaların eleştirilmesine tepki duyduğum düşünülmesin. Filistin’de veya herhangi bir yerde sivillerin hayatlarını kaybetmelerine neden olacak herhangi bir devlet politikasını tabii ki desteklemiyorum. Tepki duyduğum şey, açıkça saf ırkçı düşüncedir. Bunun üzerine bu kadar gitmemin sebebi ise yukarıda bahsettiğim önemli ayrımın yapılamamasının doğurdu acı verici olayları engellemektir. Çünkü İsrail karşıtı olayım derken, İsrail dışındaki bir ülkedeki “kansız” siviller ile dolu sinagoglara, bomba yüklü araçlar ile saldıranların kendilerini meşru kılmaları, işte bu ince çizginin kaybolması ile sağlanır.

En yakın zamanda tehlikeli, ırkçı genellemelerden kurtulmamız umuduyla…

(1) “kansız” betimlemesini alıntıladığım Yavuz’un yorumu şöyle: “ben müslümanım dıyen herkes yarın mahser gununde bu fılıstınde olen kardeslerımzn hesabınnı verecek veecek ama nasıl verecek uyanalım kardesler uyanalım artık devır buuz etme degıl artık devır baskaldırma karsı gelme ısyan etme donemıdır elımızden hıcbırsey gelmıyosa bu kansızarın mallarını boykot edelım kendımıze ebu hattabı örnek alalım bır mücahıdın alnındakı kelımeyı tevhıtınden etkılenıp evnını aılesını terkedıp gıden hattabı ornek alallım evımızı terk edemıyozsak evımızdekı yahudı mallarını terk edelım ALLAH MUHAKKAKI NURUNU TAMMALIYICAKTIR esselamın aleyküm”

(2) Gerçekten de böyle “kansızlar” mevcut: İçinde Yahudi asıllı aktivistleri de barındıran, Filistin’deki savaş karşıtı organizasyon: “Peace Now” http://www.peacenow.org.il/Site/en/homepage.asp

(3) Gerçekten de böyle “kansızlar mevcut: Yahudi asıllı anti-siyonist bir yazar, Roni Margulies’in röportajını okumak için:http://www.savaskarsitlari.org/arsiv.asp?ArsivTipI

Avi Mizrahi Avi Mizrahi hakkında:

Yazar hakkında ilave bilgi bulunmamaktadır.