Mustafa Sarı Mustafa Sarı yazdı:

IMSA 2018 ve WEC 2018-2019 Sezon Beklentileri

17 Nisan 2018 | Spor, Diğer


IMSA 2018 sezonunu bir spor otomobil klasiği olan Daytona 24 saat ile açtı. Geçen yılın en dominant aracı Cadillac V1-R’lar bu sene 5.5 lt’lik yakıt ekonomisi daha iyi olan yeni motorlara kavuştu. Bu sene IMSA’da en önemli konu Penske-Acura ortaklığının IMSA’ya geri dönüşünün ne olacağı idi. Aynı şekilde Audi ile Le Mans’ta büyük başarılar kazanan Team Joest’in Mazda ile ne yapacağı da merak konusuydu.

IMSA 2018 sezonunu bir spor otomobil klasiği olan Daytona 24 saat ile açtı. Geçen yılın en dominant aracı Cadillac V1-R’lar bu sene 5.5 lt’lik yakıt ekonomisi daha iyi olan yeni motorlara kavuştu. Bu sene IMSA’da en önemli konu Penske-Acura ortaklığının IMSA’ya geri dönüşünün ne olacağıydı. Aynı şekilde Audi ile Le Mans’ta büyük başarılar kazanan Team Joest’in Mazda ile ne yapacağı da merak konusuydu.

DPI’lar dışında GTLM’de yeni BMW M8 GTE Daytona’da ilk defa görücüye çıktı. Ama sonuç pek BMW’nin istediği gibi olmadı. M8'ler  BoP’ye rağmen yarışı kazanan Ford GT’lerden 10 tur yedi. Bu sene bir başka sürprizde geçtiğimiz yılın şampiyonu Corvette’lerin hem Daytona hem de Sebring’de çok yavaş kalmasıydı. Risi Ferrari ise Daytona’da WEC şampiyonu kadrosuna rağmen lastik patlatma sorunları ile potansiyel bir podyumdan oldu. Sebring’de ise yarışın sonlarına doğru lastik sorunları yaşayıp FCY(tüm pist sarı bayrak)’lar ile kaybettikleri liderliği podyuma dahi çeviremedi. Ferrari’nin WEC şampiyonları Calado ve Pier Guidi’yi WEC 2018/2019’u düşünerek yarıştırmasını anlıyorum ama hatalar yapmasına rağmen Fisi’nin Amerika’daki yarış agresifliğinden uzak yarışmaları bence potansiyel bir Sebring galibiyetine mal oldu.

Ford’lar ise Daytona’da çok dominat iken Sebring’de en fazla 4.olabildi. Porsche RSR’lar ise Daytona’da en yavaş ikinci araçtan Sebring’de gece saatlerinde en hızlı araca dönüştü. FCY’ler ve lastik korumalar ile 1-3 olup düzlükte daha hızlı BMW’ye karşı zaferi aldı. GTLM bazında Long Beach’den itibaren Vette’lerin oyuna dönüp BoP’un Ford’un GTLM’deki son senesi olarak bakıldığı için biraz destek olacağını düşünüyorum. BMW, Porsche ve Corvette de BoP onlara ne sunarsa geriye kalanları toplayacağını düşünüyorum. Risi, Watkins Glen'e kadar dönmeyeceği için fabrika takımları daha rahat olacaktır.

Yeniden DPI’lara dönersek Cadiilac özellikle Daytona’da Actiom Express takımı ile dominant olurken bu dominantlık gece saatlerinde Penske’lerin sorun yaşaması ile geldi. Mazda Joest ise yarış başından beri yavaştı ve mekanik arızalar ile uğraştı. Nissan ESM Ligier ise orta hızlı göründü ve hiçbir zaman galibiyet mücadelesinde olmadı. Global LMP2’ler ise BoP yüzünden çok zorluk yaşadı. En iyi LMP2 takımı United Autosports gece Lando Norris ile öndekiler ile yağmurda arayı kapadı. Ama spor otomobilde ilk yarışını yapan Fernando Alonso ile fren arızası yaşayınca muhtemel bir podyum uçtu ve yarış içinde çok gerilere düştü. Jackie Chan DC Racing ise LM24’ün aksine çok zorlandı ve DPI’lara göre çok yavaş kalıp 4.olabildi. Sebring’de ise Joest Mazda ve Nissan ESM en hızlı araçlardı ama Mazda sorun yaşarken Nissan yarışın son saatlerinde Action Express’in 31 numaralı aracını geçip yarışı kazandı. Global LMP2’ler Daytona’dan daha kötü haldeyken geçen yılın şampiyonu Wayne Taylor Racing Cadillac’ı Daytona’da lastik patlamaları yüzünden güvenlik nedeniyle yarışı bıraktı. Sebring’de bir ara en hızlı araç olmalarına rağmen FCY galibiyet şanslarını öldürdü.

DPI’larda Sebring sonrası beklentim IMSA’nın BoP’u Sebring’e yakın şekilde bırakıp dengeli şekilde bırakacağı yönünde bu sayede önde çekişme her pistte tam gaz sürecektir. GTD’de ise Blancpain GT şampiyonu Lamborghini’nin fabrika destekli takımı Gresser Racing sondan başlamasına rağmen son saatlerde Riley Mercedes’i kapışmasına rağmen yarışı kazandı. Son şampiyon Scuderia Corsa ise 64 numaralı aracı ile Daytona’da daha iyi iken şampiyon 63 numaralı araç müşteri Huracan’ı arkasında Sebring’de 2.ci oldu. Lexus ve Acura’lar iki yarışta da başlarda iyi olsa da lastik patlakları yüzünden galibiyet mücadelesi veremediler. Müşteri Audi R8’ler ise Daytona’da yeterince hızlı değildi. Sebring’de ise son saatte Scuderia Corsa 63’e geçildi. Porsche Wright motorsports’a geçen iki kez GTD şampiyonu Cristina Nielsen Daytona’da takım arkadaşı ısınma turunda kaza yaptığı için yarışı koşsalarda çok geride oldukları için bir şey yapamadı. Sebring’de ise iyi giden yarışında spin atıp gerilere düştü. İlerleyen zamanlarda iyi sonuçlar almasını beklediğim Wright Motorsports, Patrick Long’un PWC’den IMSA’ya alışmasına göre daha iyi sonuçlar alacaktır.

GTD’de beklentim bu sezonda Riley Mercedes 33 ile Scuderia Corsa  Ferrari 63 arasında şampiyonluk çekişmesi olacaktır. Wright Motorsports ilerleyen zamanlarda podyum ve zafer alabilir ama Lamborghini takımları, Lexus ve Acura takımlarını bu konuda daha şanslı görüyorum. Audilerin ise arada podyum göreceklerine inanıyorum. Daha çok uzun düzlüklerin az olduğu yerlerde olacağını düşünüyorum.

 

WEC Prologue

WEC sezonu 6-7 Nisan tarihlerinde yapılan testler ile sezonu açtı. Bu sene LMP1’de tek fabrika takımı Toyota Gazoo Racing 7 ve 8 numaralı araçlar ile yarışacak. Toyota cephesinde en büyük haber bu araçların birinde Ocak ayında Daytona 24 saat ile spor otomobil kariyerini başlatan iki kez F1 dünya şampiyonu Fernando Alonso kullanacak. Alonso, Prologue Bahreyn GP’si ile çakıştığı için testte yer almadı. Toyota ise yeni LMP1 takımları Rebellion, SMP, Dragonspeed, Manor ve ByKolles’in önünde 4-5 sn. farkla testleri tamamladı. 4-5 saniye farka bakıp karalar bağlamayın çünkü Toyota 1.32’lik turları 2018-2019 kurallarına göre yapmadığını açıkladı. İkinci gün akşamı 2018-2019 WEC kurallarına uygun halde 1.38’leri geçemedi. Bu tur zamanı da en hızlı bağımsız takım SMP’den yavaştı ve diğer bağımsız takımlarla aynı seviyedeydi. Ayrıca Toyota Spa’da LM24 konfigürasyonunda düşük yerebasma kuvveti ile yarışacak. Ayrıca Toyota LM24'de yaşayabileceği aksilikleri simüle edebilmek için TS050'yi üç teker ile test etti.

Bağımsız LMP1 takımları ve pilotları testleri daha çok araçları tanıyıp bolca tur atarak geçirdi. SMP en hızlı olurken Rebellion, Manor, Dragonspeed ve ByKolles hız olarak birbirlerine yakın görünüyorlar. Testlerde çok mekanik arıza da olmadığı için sadece özel takımlar bazında bir alışma süreci var. Pilotların kimi ne durumda onu bence en iyi ilk yarış Spa’da göreceğiz. 

LMP2’de ise ELMS şampiyonu Dragonspeed LMP1 ile brlikte LMP2’ye de giriş yaptı. F1’de kazaları ve 2012 İspanya GP’sini kazanmasıyla tanıdığımız Pastor Maldonado testlerde Oreca’sı ile en iyi zamanı yaparak WEC kariyerine başladı. Bu sene LMP2 takımlarına Dragonspeed’in yanında geçen yıl Le Mans’ta Rubens Barrichello ile yarışan ve bisikletteki Lotto NL Jumbo takımına benzeyen renkleri kullanan Team Nederland katıldı. Signatech, TDS, Jackie Chan DC Racing hepsi birbirine yakın turlar attı. Bağımsız LMP1’de dediğim gibi kimin Paul Ricard’da daha iyi ayarlar bulduğunu Spa’da göreceğiz.

GTE Pro’da ise IMSA’da Sebring’i kazanan Porsche 911 RSR’lar 1-2 oldu. 91 numaralı araca bu sene 2016'da Ferrari’den kavgalı ayrılan eski GTE şampiyonu Gimmi Bruni geldi. Porsche’ler iki günde de hızlı göünürken onlara en yakın Chip Ganassi Ford’ları oldu. Ama Ford’lar bana Porsche kadar güçlü görünmedi. Geçtiğimiz yılın şampiyonları AF Corse Ferrari 488 GTE Evo’ları ile daha çok ağır yakıtta doğru ayarları bulmakla uğraştı. Ama Porsche'lere oranla çok yavaş göründüler. Açıkçası ben Ford ve Ferrari’nin Paul Ricard’da elini göstermediğini düşünüyorum. Bunu da Ford'un Daytona'da Ferrari’nin de özel takımı Risi ile Daytona ve Sebring’deki hızına dayanarak söylüyorum.

Yeni araçlar M8 GTE ve Aston Martin V8 GTE’ler pek hızlı görünmedi. Ve en yavaş araçlar olarak kaldılar. M8’ler kendilerine GTE-Am sınıfının ortasında bulurken Astonlar daha da gerideydi. BMW, IMSA’da BoP yardımı ile hızlı göründü ama bu sezon WEC’de podyum ihtimal dahilinde ama saf yarış hızına bakarsak galibiyet anca büyük bir BoP yardımı ile gelir diye düşünüyorum. Aston Martin’deki sorun ise araç çok yeni ve potansiyelini bulana kadar şampiyona iki yıl sürse bile çok geride kalabilirler. Bence yeni Vantage GTE geçen yıl Porsche’nin yaşadığı konsept sıkıntısını yeni lastik sağlayıcısı Michelin ve yeni şasi yüzünden yaşayacak.

GTE-Am’de ise Dempsey Proton artık iki araçla ve 2017 model 911 RSR’ları kullanacak. Gulf Racing’de 2017 RSR’lara geçiş yaptı. Bu sene MR Racing Ferrari ile TF Sport ise Aston Martin ile GTE-Am’e katıldı. MR Racing’de daha çok bu ara GT3 sınıfında görev verilen ama Ferrari tarafından süper bir öğretmen olarak nitelendirilen Oliver Beretta eski LM24 GT1 sınıfı galibi seriye dönüyor. TF Sport ise adı ülkemizde geçtiğimiz yıl Le Mans 24 saat'de adı duyulan Salih Yoluç tüm sezon WEC süper sezonu koşacak. Salih Yoluç, TF Sport ile daha önce International GT Open’da yarışıyordu

Clearwater Racing yine dururken Spirit Of Race takımına 2010 FIA GT3 şampiyonu Francesco Castellacci’nin yanına eski F1 pilotu ve geçtiğimiz yıllarda Risi ile IMSA'da ve Blancpain Endurance serisinde Kaspersky Motorsports ile  harikalar yaratan Giancarlo Fisichella katıldı. Açıkçası ben Fisi’nin yerinin GTE-Am değil de hala Risi’de Toni Vilander ile tam sezon koşması gerektiğini düşünüyorum. Toni Vilander’in Pirelli World Challenge’da Miguel Molina ile harikalar yarattığını düşününce büyük fırsat kaçtığını düşünüyorum. Yeniden GTE-Am’e dönersek Dempsey Proton ve Gulf Racing yeni RSR’ları ile en hızlı takımlar oldu. TF Sport’ta geçtiğimiz yılın şampiyonu AM Aston Martin takımı’nın önünde yer aldı. Spirit of Race ve Clearwater da MR Racing’in önünde kalarak testi tamamladı.

WEC artık sezon öncesi testleri tamamladı. Artık gözler Spa’da neler olacağına çevrildi.

Bu iki seriyi de bu linklerden takip edebilirsiniz:

IMSA

www.youtube.com/user/UnitedSportsCar

WEC: 

https://www.youtube.com/user/FIAWEC

 

Mustafa Sarı Mustafa Sarı hakkında:

Uzun ince bir yolda içinde motor,top veya tekerlek içeren sporlarla ilgili. Politik, teknolojik işleri seven biri. Unutmadan çizgi romanlara paralel evrenden bağlı bir yazar. ''İnsanlar onları değiştirecek ve sarsacak dramatik bir sembole ihtiyaç duyar. Bu sembol hem korkutucu olmalı hem de birleştirici olmalı''