Mustafa Sarı Mustafa Sarı yazdı:

F1 2018 Testler ve Sezon Öncesi Beklenti

23 Mart 2018 | Spor, Diğer


F1 2018 sezonunu bu haftasonu Avustralya, Melborune'da açıyor. İlk testlerde hava takımların işini zorlaştırsa da ikinci testlerde takımlar istedikleri veriyi elde edebildi. Bende tüm testlerden elde ettiğim izlenimleri aktarmak istedim.

Formula 1 2018 sezonunu 23-25 Mart tarihlerinde Avustralya GP’si ile açacak. Bu sezon ikinci testlere kadar takımlar kar ve soğuk yüzünden neredeyse hiç adam akıllı veri elde edemedi. Neyse kii ikinci testlerde hava ideal sıcaklıklara yakındı da takımlar hem uzun turlar hem de tek turda araçlarının temposuna bakabildi.

Açıkçası bunu daha önceki yazılarımda da yazdım. Şasilerin üstünde emanet gibi duran HALO’lar ve 1040 km gidebilen tüm sezon sadece üç defa kullanılacak motorlar F1’in sprint yarışçılığı ruhuna uymuyor. WEC ve IMSA gibi spor otomobil serilerinin daha sprinte döndüğü bu dönemlerde üç motor kullanma zorunluluğu gibi saçmalıklar F1’e yakışmıyor. Mercedes’in tek motorla 1040 km yaptığını okumak. Bana testler sırasında o kadar yanlış geldi ki. HALO’yu bile güvenlik dolayısı ile bir yere kadar tolere edebilirsiniz ama zaten artık motor sesi olmayan ve artık Le Mans 24 saat çıkaran LMP1’lerden bile daha az motor kullanacak bir Fomula 1’i kabul edemiyorum. Bu durum değişmezse F1’in sonu hiç beklemediği bir yerden gelebilir.

Testlere dönecek olursak, en büyük hayalkırıklığı 2014’den itibaren bu konuda liderliği bırakmayan Mclaren Renault var. Arada araç hız olarak biraz potansiyel gösterse de bence şasi’nin dar konsepti yüzünden Honda zamanındaki sorunları bu sefer Renault ile yaşıyorlar. En azından Alonso WEC’de Toyota ile şampiyona kovalacağı için daha mutlu hssediyordur. MCL33’den 2014’deki dar tasarım konseptinin Red Bull’da sorumlusunun Adrian Newey değil de Peter Podrıdomu olduunu anlıyoruz.

Testlerin iyi yönde süprizleri ise Toro Rosso Honda ve Haas oldu. Özellikle Piere Gasly ile yüzlerce tur tamamlayan Toro Rosso Honda hızıyla da çok iyi göründü.  Ama hız olarak Hem Magnussen hem de Grojean süper yumuşak lastiklerle öndeki üç takıma karşı iyi zamanlar yaptı. Daha sert lastikle bu sene amaçladıkları Ferrari’nin yarım saniye gerisinde olma hedeflerine yakın görünüyorlar. 

Uzun turlarda sadece orta hamur kullanan Red Bull ve Mercedes, Ferrari’den hızlı göründü. Ferrari ise ilk stintinde süper yumuşak hamuru kullanıp daha gerçekçi bir test yaptı. Daha iyi anlamaya çalışırsak çabuk tükenen süper yumuşaklardan Ferrari’nin temposunda rakiplerine göre daha fazla değişim oldu. Ama Mercedes ve Red Bull tek hamurla yaptıkları için daha istikrarlı göründüler. Ama bu istikrara rağmen Ferrari ve Red bull aynı hızda görünürken Mercedes daha hızlıydı. Ama üstte yazdığım sebepten Mercedes!in yumuşak lastikte ne kadar sorunları var Uzun turlarda anlaşılamadı. Unutmadan ekleyeyim, İlk ve son hafta testlerde Mercedes havaya bağlı olarak eski alışkanlığı olan lastikleri çabuk yeme karakteri göüldü. Tek turda ise hızlı olduklarına şüphe yok.

Orta sıralarda Haas uzun turlarda da iyi göründü. Williams, Sirotkin ve Kubica’nın elinde iyi görünürken Stroll testlerde dahil iyi görünmedi. Williams iyi bir Ferrari ve Mercedes karışımı görünürken eğer araç iyi ise onu ortaya çıkaracak kimse olmadığı için araç hakkında kesin bir yargıya varmak zor. Renault bu sene Haas, Mclaren ve Toro Rosso ile birlikte geriye kalanların en iyisi için yarışacak gibi duruyor. Bu üç araç birbirine yakın göründü ama Mclaren uzun turlar attığı günlerde bile çok mekanik arıza yaşadığı için o da tam bir muamma. Ayrıca geçen yılın dördüncüsü Force India'da hiçbir yerde görünmedi. Testler süresince ne tek turda, ne de uzun turlarda iyi görümdüler. Sırf Halo'ya harcanan yatırım takımın hızını tek başına kesmiş görünüyor. 

Arkada Sauber yer alırken Sauber’de güncel Ferrari motoruı ile hem dayanıklı hem de orta sıraya daha yakın göründü. Yıldız adayu çaylak Charles Lerclec çaylak hataları yapmasına rağmen hızlı görünürken Alfa Romeo Sauber, FIAT’dan gelen sponsorluk parasıyla yavaşça önlere doğru adım atacak gibi duruyor. Yeni Sauber, bu sene gridin çoğunda olduğu gibi uzun dingil mesafesine sahip ve iyi bir sipepod dizaynına sahip.

Testlerde Ferrari hipersoft yani bu senenin en hızlı lastiği ile iki pilotuyla 1.17-1.18’lerde turlar atarak tur rekorları kırdı. Ama Haas, iki sert hamur süper yumuşaklar ile 1.18-1.19 civarlarında tek turlar atarken Mercedes ve Red Bull 1.18’lere orta sertlikte hamurlarla turlar atabildi. Tabi burada en önemli düşünülmesi gereken nokta hiçbir takımın motor haritasını ne kullandığını bilmiyoruz. Bu konuda tek fikir sahibi olduğumuz takım hep en yumuşak hipersoft lastiği kullanan Mclaren Renault ve son gün yaptıkları 1.17’lik turdu. Tek turda Toro Rosso’dan Sauber’e kadar gridin orası birbirine yakın görünüyor. Fark yaratmak tamamen pilotlara kalacak..

Sonuç olarak testler bitti ve haftasonu sabah F1 başlıyor. HALO ve üç motor gibi saçmalıklar dışında daha yakın bir sezon olması umuluyor. Açıkçası ben o kadar iyimser değilim. Yine bir Mercedes dominasyonu bekliyorum çünkü Mercedes hibrit döneminde ki motor olarak uzmanlık alanları olduğu için zaten 2014-2017 arasında diğer takımların iki yıl önündelerdi. Bunu Ferrari ve Red Bull geçen yıl biraz düşürse de yeni kurallar gelene kadar bunun değişeceğini sanmıyorum. Bunun nedeni de aerodinamik üstünlükten çok motor ve paketleme nedeniyle olduğunu düşünüyorum. Eğer Red Bull ilk başta iyi bir araç çıkarsa sezon sonunda en iyi araca dönebilir ama diğer türlü olursa 2014 sonrası aynı şeyleri izleriz. Ferrari ise eğer geçen yıl ki gibi iyi bir araçsa geliştirme konusunda ikinci yarıya daha iyi hazırlanmalı. Ama Ferrari’nin bu sene ki aracı bana hissiyat olarak 1991’deki araçla aynı kaderi paylaşacak gibi duruyor.

Testlerde neler oldu daha detaylı bakmak isteyenlere link https://www.autosport.com/f1/live/2750959/barcelona-f1-test-two-day-four-2018

Bu link üzerinden iki haftalık testlerdeki diğer günlere de bakabilirsiniz. Ben testlerin tamamnını buradan takip ettim. 

Avustralya Cuma 1.Antreman sonuçları: https://tr.motorsport.com/f1/news/avustralya-gp-1-antrenman-seansinin-lideri-hamilton-1017537/

Avustralya Cuma 2. Antreman sonuçları: https://tr.motorsport.com/f1/news/avustralya-gp-2-antrenman-cuma-gununun-lideri-hamilton-1017602/

Avustralya Cuma 1. Antremanları video özet: https://www.youtube.com/watch?v=SF43Qwu_mPo

Avustralya Cuma 2.Antreman özet: 

 https://www.formula1.com/en/video/2018/3/HIGHLIGHTS__FP2_from_Australia.html

 

Mustafa Sarı Mustafa Sarı hakkında:

Uzun ince bir yolda içinde motor,top veya tekerlek içeren sporlarla ilgili. Politik, teknolojik işleri seven biri. Unutmadan çizgi romanlara paralel evrenden bağlı bir yazar. ''İnsanlar onları değiştirecek ve sarsacak dramatik bir sembole ihtiyaç duyar. Bu sembol hem korkutucu olmalı hem de birleştirici olmalı''