Mustafa Sarı Mustafa Sarı yazdı:

F1 2017/2018 Değerlendirmesi

08 Ocak 2018 | Spor, Diğer


Lewis Hamilton’un şampiyon olarak kapadğı 2017 sezonunu ikiye ayırmak gerekiyor. İlk yarısında Vettel ve Ferrari’nin daha iyi olduğu ve ikinci yarısında Q3 modunu Spa sonrası neredeyse her yarış kullanabilen Mercedes’in üstünlüğü ve Ferrari’nin mekanik arızalar ile şampiyonadan uzaklaştığı sezonun ikinci yarısı olarak görebiliriz.

Lewis Hamilton’un şampiyon olarak kapadğı 2017 sezonunu ikiye ayırmak gerekiyor. İlk yarısında Vettel ve Ferrari’nin daha iyi olduğu ve ikinci yarısında Q3 modunu Spa sonrası neredeyse her yarış kullanabilen Mercedes’in üstünlüğü ve Ferrari’nin mekanik arızalar ile şampiyonadan uzaklaştığı sezonun ikinci yarısı olarak görebiliriz.

Belçika ve İtalya’da Mercedes galibiyetlerini bekliyordum ama Belçika’da Ferrari beklenenden iyi görünse de güvenlik aracı sonrası iki hamur daha yumuşak lastiğe rağmen Q3 modu açık Mercedes’li Lewis Hamilton’a karşı çaresiz kalması Monza’da olacakları zaten az çok gösteriyordu. Yılın ikinci yarısında Vettel ve Ferrari düşerken onlara Mercedes’ten Valtteri Bottas eşlik ediyordu. Bu da Meksika GP’sinin ardından takım arkadaşı şampiyon olduktan sonra değişecekti.

Monze’da Mercedes ve Hamilton’a hiçbir şey yapamayan Ferrari, Singapur’da iki pilotunun zamanlama hatası nedeniyle Verstappen’in de dahil olduğu kazayşla ellerindeki çok büyük fırsatlardan birini Hamilton’a teslim etti. Bunu Japonya ve Malezya’da kazanacak hızda olmasına rağmen yarışa dahi başlayamayan araçlar Ferrari’nin 2007 sonrası şampiyonluk hayallerini suya gömdü. Bu yarışlarda Hamilton ya kazandı ya da podyuma çıktı. Meksika’ya gelindiğinde her şey çoktan bitmişti.

Sezonun ikinci yarısında Red Bull ve Verstappen yükselişe geçti. Özellikle Malzeya’daki zafer sırasında Mercedes’i yarış hızında geçmeleri sezonu iyi noktada tamamlayacaklarıa iyi bir gösterge idi. Daniel Ricciardo ise arada Verstappen’i sıralama turlarında geçse de sezonun ikinci yarısında daha çok mekanik arızalar ile uğraşan pilot konumuna düştü.

Özellikle Verstappen takımla sözleşme yeniledikten sonra mekanik arızaların Ricciardo’ya kayması, F1’i takip edenlerde yeni bir Vettel-Webber durumumu yaşanacak endişesine itti.. Christian Horner’ın takımı Max Verstappen’in üstüne kuruyoruz demesi de bu durumu destekleyen bir durum oldu. Bence 2017 yılının ikinci yarısındaki arızalar 2018’de de sürerse Ricciardo, Mercedes veya Ferrari’ye geçecektir.

Ferrari ve Mercedes’te ise Raikkonen ve Bottas 2018 sonrası için daha iy performans sergilemek zorunda. Kimi, Sinpapur dışında cadde pistlerde Vettel’e karşı tek turda iyiydi ama yarışlarda çok yavaş kaldı. Özellikle son yarış Abu Dhabi’de otuz saniye geride kalması 2018 için hiç iyi olmadı. Seneye 39 yaşında olacağı düşünürsek ve performansında bir artış olmazsa 2018 Kimi’nin son sezonu olabilir.

Bottas’ın ise sorunu daha farklı, onun şampiyon takım arkadaşı Lewis Hamilton’u her zaman yenebilecek konumda olması lazım. 2017 model Bottas bana 1990 yılında Mclaren’de sudan çıkmış balığa dönen Gerhard Berger’i hatırlattı. Hızlı ama en hızlılarla mücadele edecek kadar iyi değil. Eğer seneye iyileşmezse Mercedes, Ricciardo ve Ocon ikilisine bakacaktır. Onların yedeği ise 2018’de başka bir seride yarışmak zorunda kalacak Pascal Wherlein olacaktır.

Orta sıralarda ise Toro Rosso’dan Carlos Sainz Jr. gelene kadar tek başına Renault’yu Force India ve Mclaren Hoında’ya karşı yarışan Nico Hulkenberg sırtladı. Sainz ABD GP’si ile takıma gelince işler takım için daha iyi gitti. Ama o arada Force India istikrarlı ama birbirlerine karşı kaza yapmaktan çekinmeyen Perez-Ocon ikilisine karşı cevapsız kalmııştı. En azından seneye dördüncülük yarışında Perez ve Ocon bu seneye oranla daha çok zorlanacak.

Hatırlatmadan geçmeyeyim Esteban Ocon, Brezilya’da Romain Grojean ile çarpışıp yarış dışı kalana kadar 27 yarış üstüste puan aldı. Bu sene Honda motoruyla zor zamanlar yaşayan Mclaren, Renault motoruna geçecek. Ayrıca Mclaren’dan ayrılan Honda, Toro Rosso’ya motor sağlayacak. Bir anlamda Toro Rosso seneye Honda’nın fabrika destekli takımı olacak. Haas ve Alfa Romeo Sauber’de 2018 motorları ile olacağı için seneye orta sıraların önü ile en gerisi arasında yarıştan yarışa değişeceğini düşünüyorum. Ama en gerideki takım olarak adayım maalesef 1990’ların en güçlü takımlarından Williams olacağa benziyor.

Muhtemel Stroll ve Sirotkin kadrosu orta sıraların en zayıf kadrosu. Araç yeni bir Mercedes olmadığı sürece Haas veya Toro Rosso ile dahil başa çıkabileceklerini sanmıyorum. Hele Felipe Massa’nın son yarışlarda Stroll’ü resmen yokettiğini düşünürsek. Gelişen ve daha iyi pilot kadrolarına sahip rakiplerine bir şey yapabileceklerini sanmıyorum.

Haas’ta olduğu yerden daha iyi bir yere gidecek gibi durmuyor. 2017’nin sonlaroma doğru Sauber’in önünde Williams ve Toro Rosso ile çekiştiler. Bunun değişmesi zor görünüyor. Toro Rosso ise WEC şampiyonu Brendan Hartley ve GP2 şampiyonu Pier Gasly ile yarışıyor olacak. Honda motoru biraz gelişir ve şasi de iyi olursa geri kalanların en iyisi içinde yarışabilirler ama tersi olursa Williams ve Sauber ile sonunculuk için yarışırlar.

2017 yılında ise Sauber, Toro Rosso çok sıkıntılı bitridi. Williams ise Massa ile önlerde giderken Stroll Sauberlerin dahi gerisinde kaldı. Mclaren’da Renault iyi bir motor verirse geriye kalanların en iyisi ile Red Bull-Ferrari arasındaki köprü olabilir. 2017’de Mclaren genelde Fernando Alonso’nun sürüşleri sayesinde ilk 10’da bolca yer bulabildi. Bazen hatta sezonun ortalarında S.Vandoorne’da Alonso’ya ayak uydurmasına rağmen takımlar şampiyonasında sadece Sauber’i geçebildi.

2018 yılında berbat HALO, artık yok olan köpek balığı yüzgeçleri ve sadece üç motorla tüm sezonu çıkarma ile F1’deb çok dünya dayanıklılık şampiyonasına başlayacakmışız gibi geliyor. Daha da ileri gideyim, bence üç motor işi resmen saçmalık. F1’in biraz kırılgan bir spor olması lazım ama motorları WEC’de yarışan LMP1’ler kadar dayanıklı sprint araçları ile sezon koşmak kesinlikle saçmalık. Bu standart motor sunmadan motorları o seviyeye düşürmekten başka bir şey değil. Maliyet sorunsa da hibrit yerine başka teknoloji kullanılsın. Hele WTCC’de FIA’nın Citroen’e tanıdığı ayrıcalığı aynı 2014 yılında Mercedes’e verip bunu iki sezon motorlar sınırlayarak koruması sayesinde Mercdes, WTCC’de Citroen’in bile hayalinin ötesinden geçecek bir dominasyonu F1’de kurdu.

2018 kağıt üstünde iyi olabilecek bir sezon gibi duruyor ama üç motor sınırlaması tüm eğlenceyi sezon başlamadan bitirmiş bile olabilir.

 

Mustafa Sarı Mustafa Sarı hakkında:

Uzun ince bir yolda içinde motor,top veya tekerlek içeren sporlarla ilgili. Politik, teknolojik işleri seven biri. Unutmadan çizgi romanlara paralel evrenden bağlı bir yazar. ''İnsanlar onları değiştirecek ve sarsacak dramatik bir sembole ihtiyaç duyar. Bu sembol hem korkutucu olmalı hem de birleştirici olmalı''

YAZARIN DİĞER YAZILARI