Mustafa Sarı Mustafa Sarı yazdı:

F1 2017: Sezonun İkinci Yarısı Beklentileri

25 Ağustos 2017 | Spor, Diğer


F1 2017 sezonu bu hafta Belçika Gp'si ile açılıyor. Bende bu hafta F1 geri dönerken kim ne durumda özetlemek istedim.

Formula 1, 2017 sezonunun ikinci yarısı bu haftasonu efsanevi Spa-Francorchamps pistinde başlayacak. Açıkçası Spa’nın eski Bus Stop şikanlı versiyonunu daha çok seviyordum. Maalesef güvenlik önlemlerinden dolayı Spa’da Siverstone gibi modern şartlara ayak uydururken ruhundan kaybetti.

F1, bu sezon Mercedes ve Ferrari’nin şampiyonluk çekişmesi ile geçiyor. Mercedes’ten Hamilton, Ferrari’den de Vettel şu anda takımlarını sırtlıyor. Mercdes’de takım içi çekişme ise Ferrari’ye göre daha yakın geçiyor. Esas önemli mesele ise Ferrari SF70H ve Mercedes W08’in perfornansları pistten piste değiştiği için her yarış farklı sonuçlara gebe olabiliyor. Mesela Bakü’de Mercedes net bir şekilde üstünken Monaco ve Macaristan gibi düzlük yerine kısa ve hızlı virajların olduğu pistlerde Ferrari daha üstün.

Pilotlar bakımından bu sezon Vettel 2013’den beri ilk defa Bakü’deki tartışmalı hareketi dışında her yarıştan iyi puanlar alarak şampiyonadaki liderliğini sürdürüyor. Kimi Raikkonen ise sıralamalar turlarında Vettel ile daha iyi mücadele edebilmesine rağmen yarışlardaki o eski hızı artık yok. Bu yüzden Monaco’yu kaybetmişti. Macaristan’da ise arıza yaşıyan Vettel’den daha hızlı olmasına rağmen takımın bir iki yapması için başka şansı olmadığı için ikincilikle yetinmek zorunda kaldı. Siverstone’da lastiği patlayana kadar yine iyi iş çıkardığı için Ferrari yönetimi bir sezon daha kontratını yenileyecek gibi duruyıor. Bunun başka nedenleri olarak Ferrari genç programı sürücülerinin hızlı olmalarına rağmen F1 tecrübelerinin olmaması ve piyasa’da şu an Kimi’den çok daha iyi iş yapacak pilot azlığı da var.  Kimi'nin eski takım mühendisleri ve Ferrari mühendisleri özellikle araç ayarları konusunda Kimi'yi hala en iyilerden gösteriyor. Kimi'nin yerini alması konusundaki en favori pilotlardan Ricciardo’nun formsuzluğu da göz önündeyken Ferrari’nin güvenli tercih olan Kimi’yi seçmesini anlayabiliyorum.

Mercedes’te ise Hamilton ve Bottas’ı sadece 15 puan ayırıyor. Belli pistler dışında Hamilton, Bottas’a gerçek anlamda üstünlük kuramadı. Özellikle Monaco ve Rusya gibi aracın kötü olduğu pistlerde Bottas’ın geride kalması gelecek Singapur GP’sinde ayarlar bulunamazsa yine Bottas’ın arkasında kalabileceğini düşünüyorum. Bottas ise beklendiği gibi iyi bir iki numaralı pilotluk yapıyor ama hızlı ve istikrarlı olduğu için Hamilton’ı hataya zorluyor. Nico Rosberg sonrası Lewis Hamilton, Bottas’ın bu kadar tehdit yaratacağını düşünmemişti ama yarış dışı durumları da sayarsak Hamilton’ın sadece 15 puan önde olması bu sene Hamilton’ın geçen seneden bile daha ortalama bir ilk yarı geçirdiğini gösteriyor.

Red Bull’da ise durum puan ve galibiyet yönünden Ricciardo’yu gösterse de Verstappen hem yarış hızı olarak hem de sıralama hızı olarak Ricciardo’nun açık bir şekilde önümde bulunuyor. İki pilotun önündeki en büyük açmaz ise RB13 aon güncellemeler ile hızlansa bile hala Ferrari ve Mercdes’ten daha yavaş ve bu yüzden iki takımdan biri sorun yaşamadığı sürece podyuma bile çıkamıyorlar. Bu da zaten dayanıklık sorunları nedeniyle hızını puana döndüremeyen Verstappen Macaristan’da Ricciardo’ya çarpması gibi hatalara itiyor. Riccardo ise Bakü’de Vettel-Hamilton olayları sonrası galibiyeti altın tepsi de aldı ama o günde dahil bence bu sezon HRT’de 2011  de geçirdiği yıl gibi görünmez bir yıl yaşıyor. Hız bakımından eksik ama doğru yerde doğru zamanda olması sayesinde takım arkadaşından daha çok puan topladı.

Mclaren Honda ise sezon başındaki dayanıklılık sorunlarını Kanada sonrası çözdü ve Macaristan gibi pistlerde Alonso ile geriye kalanların en iyisi oldu. Hatta son turda Kimi Raikkonen stili en hızlı turun sahibi oldu. Sttoffel Vandorne’da araç iyileştikçe iyi sonuçlar almaya başladı. Ama takımın tüm yükünü Alonso sırtlıyor. Alonso, süper sürüşler yapmasına rağmen 2018’de Mclaren ve Renault dışında pek seçeneği olacak gibi durmuyor. Mercedes ve Ferrari, Fin pilotları devam edecek gibi görünüyor hatta 22.08.2017 tarihinde Ferrari, Raikkonen’le 2018 yılında devam edeceğini duyurdu. Alonso ve Mckaren özellikle son güncellemeler sonrası Renault, Force India ve Toro Rosso’nun önünde olsalarda 2017 için Red Bull’u yakalamaları zor görünüyor. Alonso’nun 2014’de Ferrari ile ilişkisini kesip atması ve 2007’deki Mclaren’deki kötü yılı ona 2018’de daha iyi bir araca sahip olmasına engel oluyor.

Renault’da durum güncellenme ile hızlanan araç ama buna ayak uyduran tek bir pilotun hikayesinden oluşuyor. Nico Hulkenberg, Avusturya yarışı dışında Palmer’a hiç geçilmedi ve neredeyse her seans en azından bir saniye önünde oluyor. Durum öyle bir hal aldı ki Renault, eski pilotu Robert Kubica’yı önce 2012 aracında test etti sonra da Macaristan GP’si sonrası yapılan testlerde test edip 2018’e hazırlamaya başladı. O kadar ki takımın genç pilotu Oliver Rowland eğer Kubica olmazsa 2018 koltuğu için sıra bende dedi. Renault, araç olarak sezon başında Hulkenberg ile iyi sıralama turları performansı sergilese de yarış temposu iyi değildi. Takım son güncellemeler sonrası artık Mclaren ve Force India’lar ile yarışabilecek konuma geldi. Hatta Hulkenberg, Silverstone’da beşinci olurken bu iki takıma çok net fark attı.. Renaultt bu gelişimle giderse Palmer dışında Mclaren’lar ve Force India’lar ile başa çıkabilir..

Force India’da ise durumlar daha karışık araç bazı pistlerde geriye kalanların en iyisi olsa da pilotlarının bencilliği nedeni ile Kanada’da ve Bakü’de iki büyük podyum fırsatını kaçırdılar. Hatta Baküyü kazanma şansları bile vardı. İşin ironik yanı takım içinde sorun yaratır diye Pascal Wehrlein’ı almayan Force India aynı sorunu Ocon ile yaşadı. Sergio Perez’de bu konuda taviz vermeyince iki takım arkadaşı arasında gerginlik kaçınılmaz oldu. İki pilotta sezon başından beri neredeyse her yarıştan puan aldı ama bencillikleri yüzünden her zaman takım kaybetti. Sezonun ikinci yarısında iyileşen Mclaren ve Renault onlara bazı pistlerde podyum için yarışma şansını hiç vermeyebilir.

Toro Rosso’nun şasisi bu sene yine iyi ama motor güncel olsa da diğer müşteri takımlarının Mercedes ve Ferrari motorları olduğu için sorun yaşıyorlar. Sezon başında Sainz istikarlı olsa da Red Bull’a geçemeyeceğinin kızgınlığından dolayı hata yapmaya başladıı. Aynı nedenden dolayı geçen yıldan beri sıkıntılar yaşayan ve işine konsantre olamayan Kvyat’da sürekli hata yapıyor. En son Silverstone’da ikili bu kızgınlıktan olsa gerek yine çarpıştı. Bu durum aracın potansiyelini gölgeliyor ve iki pilota’da başka takımlar ya da F1 dışında bir yola doğru ilerliyor.

Haas ise geçen sezondan beri fren problemi yaşıyor. Buna rağmen Magnussen iyi işler yaparak takıma bir sürü puan kazandırdı. Grojean ise fren problemleri yaşamadığı zaman takım arkadaşı ile birlikte puan alabiliyor. Ama araç gelişşse de hala orta sıraların ortasında duruyorlar. Gene Haas geçenlerde büyük takımlarla olan farkın onu korkkuttuğunu açıkladı.

Takım puan alabilse de gelişimi yavaş ilerliyor ve bu da onları bu sene için oldukları yerden ötesini gösteremeyecek. Pilotlar açısından bu sene Magnussen daha istikrarlı ve hızlı, Grojean ise şikayet etmediği zaman iyi işler yapabilisi. Sezonun ikinci yarısı da pek farklı olmayacak gibi duruyor.

Sauber ise bu sezon Wherlein’ın aldığı puanlar sayesinde geçen sene ile aynı yerde olsa da İspanya’da olduğu gibi kendilerinden beklenmeyecek işlerde yapabiliyorlar. Ericson hız olarak Wehrlein'’dan çok uzak olmasa da yarış hızı olarak yavaş olması takımın Wherlein’a öncelik vermesine neden oluyor. Macaristan’da dahil takımın Wehrlein’ın puan alabilme potansiyelinin arkasında duruyor. Bu tablo’nun sezonun ikinci yarısında değişeceğini sanmıyorum. 2018’de ise güncel Ferrari motorları ile yarışacak takım büyük olasılık ile Charles Lerclac veya Antonio Giovanazzi ikilsiinin ya ikisini ya da birini yarıştaracak gibi duruyor. Bu durumda Wehrlein geçen sene olmayan Williams macerasına seneye başlayabilir.

2017 sezonu takımlar açısından pistten piste değişen bir görünüm sergiliyor. Mercedes, Ferrari mücadelesi de orta sıradaki takımların hali de pistlere göre değişiyor. Benim en sevdiğim pistlerden ikisi Spa ve Monza’da Mercedes’in üstün olmasını bekliyorum. Singapur’da Ferrari daha iyi olabilir. Japonya ise çok yakın geçmeye aday görünüyor. Malezya’da Mercedes lastik problemi yaşamazsa pist karakteristliğinden dolayı favori olacaktır. Brezilya’da yakın geçecektir. Mercedes ilk ve son sektör de hızlı olsa da orta sektörü Ferrari domine edebilir.  Abu Dhabi ve Meksika’da da Mercedes düzlük bölümlerinde avantajını korur ama ikinci ve son sektörleri tamamen Ferrari’ye uyuyor. Bu yüzden sezon sonu keyifli yarışlar izleyeceğiz gibi duruyor. Araçlar ve pilotla önde ve orta sıralarda farklarını yaratacaktır.

Eğer Vettel istikrarını korursa Hamilton hata yapmaya devam edecektir ama şampiyonun Abu Dhabi ya da Brezilya’dan önce belli olacağını sanmıyorum. Amerika’yı da denkleme Mercdes pisti olarak eklersek  Şampiyonluk için geçen yolun zorlu olduğu ortada. Bence şampiyonluğu Bottas ve Raikkonen’in performansları belirleyecek. Bottas’ta şampiyonluk potasında olduğu için onlar için her mekanik arıza ve yarış dışı önemli. Ferrari’de ise puan farkından Kimi Japonya gibi tamamen Macarstan’daki ve 2008 Çin GP’sindeki gibi destek görevi görecektir. 2017 sezonu daha heyecan’nın yeni başladığı bir sezon ikinci yarı beklenmeyeni bekleyin derim. 

Mustafa Sarı Mustafa Sarı hakkında:

Uzun ince bir yolda içinde motor,top veya tekerlek içeren sporlarla ilgili. Politik, teknolojik işleri seven biri. Unutmadan çizgi romanlara paralel evrenden bağlı bir yazar. ''İnsanlar onları değiştirecek ve sarsacak dramatik bir sembole ihtiyaç duyar. Bu sembol hem korkutucu olmalı hem de birleştirici olmalı''