Mustafa Sarı Mustafa Sarı yazdı:

F1 2017: İlk Beş Yarışın Ardından Beklentiler

16 Mayıs 2017 | Spor, Diğer


F1 de 2017 sezonu çok hızlı ve heyecanlı başladı. Daha hızlı araçlar pilotları zorlarken Mercedes ve Ferrari arasındaki güç dengesi yarıştan yarışa değişiyor. Güncellemelere bağlı olarak öndeki yarışa ek olarak gridin ortası ve sonu da önü gibi karışmış durumda. Bu da bize güzel bir sezon vaat ediyor.

F1 2017 sezonu İspanyadaki son testler sonrasında tam beklendiği şekilde açıldı. Ferrari testlerde her lastik hamurunda en hızlı araç olup Mercedes ile arasında 0.2-0.3 sn olduğu beklentisi vardı.Sıralama turlarında Rusya dışında Mercedes 0.2 -0.3 sn daha hızlıydı. Yarışlarda ise Ferrari stratejiye de bağlı olarak biraz daha hızlı araç olarak göründü.  Sezonun ilk haftasonunda Red Bull’un Ferrari, Mercedes ikilisi ile arasında uçurum olduğu anlaşıldı. Bu fark 1.5 sn’lik çok büyük bir fark. Red Bull’un arkasında ise Force India, Toro Rosso, Haas, Renault, Williams’ın olduğu ve pistten piste geridekilerin en hızlısı olduğu grup var. Bu grubun arkasında ise 2016 Ferrari motoru ile yaşam mücadelesi veren Sauber ve İspanya’ya kadar daha yarış bitirememiş bir Mclaren Honda var.

Açıkçası bu sezon kimse Ferrari den şapkadan tavşan çıkaracağını ummuyordu. Testlerde umut olsa bile yeni kurallar ile pistten piste farkı 0.2 sn indirip daha hızlı olacaklarını takımın kendi dahil öngöremedi. Mercedes ise Nico Rosberg’in emekliliği sonrası Felipe Massa'yı emeklilikten döndürüp Valteri Bottas’ı bünyesine kattı.  Beşinci yarış sonunda Williamsta Felipe Massa’ya karşı dokunulmaz görünen Valteri Bottas Rusya GP’si dışında iyi bir ikinci pilottan ötesi gibi görünmedi. Hele Nico Rosberg’in son yılında Lewis Hamilton’a karşı verdiği mücadele düşününce çok büyük hayal kırıklığı yaratıyor. Lewis Hamilton ise takımdan kendisine takım liderliği için bir tehdit olmadığı için Rusya dışında güle oynaya Sebastian Vettel ile şampiyonluk için çekişiyor.

Ferrari de ise Avustralyadan itibaren SF70H hızıyla takımı büyüledi. Sebastian Vettel ise araca hızlıca uyum sağlayarak ve takımın agresif pit stop taktikleri sayesinde Avustralya ve Bahreyn yarışlarını kazandı. Kimi Raikkonen ise Rusya GP’sine kadar aracın ayarlarını istediği şekle sokamadı ve İspanya da yarış dışı kalması dışında diğer tüm yarışlarda Vettel’in gerisinde kaldı. En azından Rusya ve Bahreyn de 2008 de olduğu gibi yarış sonlarında potansiyelini gösterdi. Kimi sezon içerisinde istediği tempoyu bulsa bile Seb ile arasında puan ve hız yönünden kapatması gereken zorlu bir yol var.

Testlerde fena görünmeyen Red Bull son İspanya güncellemesine rağmen hız anlamında en büyük hayal kırıklığı yaratan takım durumunda. Adrian Newey’in Williamstaki hatta Mclaren da ne kadar iyi araçlar yaptığını düşünürsek(MP4-18 ve 19 hariç) Mercedes ve Ferrari den bu kadar yavaş bir araç görmeyi Red Bull pilotları dahil kimse beklemiyordu. Sezon öncesi Mercedes ve Red Bull’un geliştirdiği süspansiyon sisteminin FIA dan onay almaması, Red Bull’u Mercedesten daha çok etkilemiş. İspnya da güncellemelere rağmen Riccardo’nun Hamilton ve Vettel den 1 dk dan fazla geride kalması Red Bull için pek hoş bir his olmasa gerek.

Bu sene DRS’in neredeyse hiçbir işe yaramaması daha az geçiş görmemize sebep oldu(Avustralya ve Rusya) ama bu sayede eskiden olduğu gibi pilotların daha stratejik davranıp DRS alanları dışında geçiş yapmaları çok güzel oldu. Ayrıca Rusya da olduğu gibi yarışın son anına kadar galibiyet mücadelesi olmasını sağladı. Rusya 2017 bana o haliyle Imola 2005-2006 Alonso, Schumacher mücadelesini haturlattı.

DRS’in etkisinin kaybetmesinin yanında orta sıralarda süren 4. ve 5.lik mücadelesi kesinlikle çok güzel gidiyor ve izlemesi çok keyifli. Force India, Williams, Toro Rosso, Renault ve Haas pistten piste yeri değişiyor ve sıralama turları da dahil kimin öndeki dokunulmaz altılıya Q3 de katılacağı belli olmuyor. Bazen İspanya da Alonso iyi şasiye sahip ama berbat Honda motorlu MCL32 sini herkesi şaşırtıp 7.sıraya çıkardı. Yarışta ise bu sefer Sauber den Pascal Werhlein aldığı 5 sn. Cezaya rağmen 8. Oldu. Bunu tek pit stopla yapıp Carlos Sainz’ın Toro Rosso’sunun önünde yapması bunu daha spektaküler kılıyor. Orta sıraların en istikrarlı takımı ise her yarışta Ocon ve Perez ile puan alan Force India olarak görünüyor. Renault ve Williams ise Hulkenberg ve Massa’nın hızına ve kabiliyetine bakıyor. Ama sezon sonuna doğru en azından Renault Force India ile arayı kapatacak gibi duruyor.

Bu sezonunun bence Red Bull ile birlikte en büyük hayal kırıklığı Mclaren Honda, şasinin en azından potansiyeli olduğunu İspanya da gördük ama diğer üreticilerden en az 4 yıl daha geride kalan Honda motoru ile virajlarda hızlı olsa bile düzlüklerde bir scooter kadar yavaş. Alonso bu sene 2016 ve 2014 de olduğu gibi iyi formda görünüyor. Vandoorne ise berbat bir araba ve fazla iyi bir takım arkadaşına sahip olmanın bedelini ödüyor. Aracın sıkıntılarından kendisini kurtarsa Alonso ile arasında 0.5-0.7 sn. Büyük bir uçurum var. Maalesef pek kapanacak gibi de durmuyor. Diğer çaylak Lance Stroll de pek iyi durumda değil. Williams ile 5 yarışta hala puan alabilmiş değil. Hız olarakta Massa’nın çok gerisinde.

Bu senenin en kötü pilotu ise açık ara Jolyon Palmer, babası Jonathan Palmer da gösterişsiz bir pilottu ama elinden geleni yapardı. Palmer eski bir GP2 şampiyonu olmasına rağmen hem yavaş hem çok kaza yapıyor hem de çok kazaya karışıyor. Hulkenberg ile arasında 1.0 sn kadar varan hız farkı olması gerçekten bu seviyede bir pilot için çok büyük. Bu performanslar sürerse seneye F1 de görmemiz zor görünüyor. Şahsen takım direktörü olsam arabama yaklaştırmam.

2017 F1 sezonu araçlar olsun, yarışlar olsun güzel geçiyor. Bu sene VSC(sanal güvenlik aracı) stratejilerde çok büyük rol oynadı. Vettel Çin de ve İspanya da bu sayede yarışı kaybetti. Bence İspanya da önde olup Mercedes’in Avustralya da hatasını yapıp erken pite girip lastik seçim avantajını Hamilton’a vermesi ile zaten yarışı az çok kaybetmişti. Bottas a takılıp VSC de pite de girmeyince Q3 modu açık yumuşak lastikli Hamilton’a karşı zaten çok şansı yoktu.

Umarım seneye T wingler ve köpekbalığı kanatlarını araçlarda görmeyeceğiz. T wing yerine 2004 de Ferrari’nin geliştirdiği tür dengeleyicileri görmeyi yeğlerim. Bir de umarım araçların burunlarındaki o aptal çıkııntıları da kaldırırlar. Bu sene Red Bull un olduğu yalnız bölge dışında gridin önünde ve arkasında puan mücadelesi var. Araçlarda 2014-2016 araçlarına göre daha fiziksel olduğu için pilotların becerisi daha çok fark ediyor. Bu tür kurallarda Schumacher gibi pilotlar gerçekten fark yaratabilir. Şu andaki pilotlar Alonso, Raikkonen, Button ve Massa’ya göre şanslılar. En iyi döneminde fiziksel araçlarda Schumacher ile başa çıkmak zorunda değiller.

2017 sezonu güzel gidiyor. Görünen o ki orta sıralar ve  Ferrari, Mercedes mücadelesi son yarışa kadar gidecek. Pilotlar, ayarları ve strateji bu sezon sonucu belirleyen şey olacak.

 

Mustafa Sarı Mustafa Sarı hakkında:

Uzun ince bir yolda içinde motor,top veya tekerlek içeren sporlarla ilgili. Politik, teknolojik işleri seven biri. Unutmadan çizgi romanlara paralel evrenden bağlı bir yazar. ''İnsanlar onları değiştirecek ve sarsacak dramatik bir sembole ihtiyaç duyar. Bu sembol hem korkutucu olmalı hem de birleştirici olmalı''