Mustafa Sarı Mustafa Sarı yazdı:

F1 2017: Beklentiler ve Nico Rosberg'in Emekliliği Üzerine

12 Ocak 2017 | Spor, Diğer


F1 de gerçekten sıkıcı ve pek özlemeyeceğimiz 2016 sezonu bitti. Yeni kurallarla birlikte 2017 sezonundan biraz umudum var. Bu dönem arasında beklenmedik bir haberle son şampiyon Nico Rosberg emeklilik kararı aldı. Bu yazıda hem Rosberg'in ani emekliliğine hem de 2017 sezonunda ne beklemeliyiz ona bakacağım.

F1 dünyası artık yeni araçlar için şubat ayını bekliyor. 2017 araçlarının görücüye çıkıp taraftarlar ve pilotlar arasında ne etki yaratacağını merak ediyorum. 2017 kurallarında en iyi olabilecek takımdan çok, eski V10 veya 90’ların başındaki karışık zamanda olduğu etkiyi yaratıp yaratamayacağını göreceğiz.

2016 sezonunda beklenen 4. Lewis Hamilton şampiyonluğu yerine hızı, istikrarı ve aracını iyi koruması sayesinde Nico Rosberg tüm dünyaya büyük bir süpriz yaptı. Beni en çok üzen şey ise sezon sonrası şampiyonluğun hakedip hakedilmediğinin konuşulmasıydı. Bu konuda Hamilton’ın yeni motoru patlatıp yarış dışı kaldığı Malezya GP’si öne çıktı. Aynı yarışta Rosberg, Vettel ve Verstappen ile startta kazaya karıştı, yarış dışı kalmadı ama çok gerilere düştü. Hamilton yarış dışı kalmasa dördüncü olacaktı. Rosberg daha yarışın başında yarış dışı kalabilirdi. Geçen sene ki Amerika GP’si sonrası motivasyonu değişen Rosberg pist üstünde Hamilton’la teker tekere daha acımasız oldu, aracını korudu ve yarışları doğru okuyarak şampiyon oldu.

Esas şok ise Abu Dhabi GP’sinden bir hafta sonra FIA galasında Rosberg emekli olacağını açıkladı. Bunu ilk İngiltere de duyduğum da şaşkınlıktan ne düşüneceğimi bilemedim. Bu şok bana İtalya’da iken duyduğum Alonso’nun 2008 Sinpagur GP’sini kazanmasıyla aynıydı. Neyse ki Rosberg emekli olurken Renault ve Crashgate gibi sorunları olmadı.

Bu duruma ilk başta şaşırsamda Rosberg’i anladığımı hatta hak verdiğimi söyleyebilirim. Pirelli’nin 2017 lastiklerini de test ettiğini düşünecek olursak Rosberg F1 de yarışmayı gereksiz risk olarak gördüğünü düşünüyorum. Şampiyon olması, 2016 Brezilya GP’sindeki ıslak zemin lastiklerinin berbat olması(F1 2016 oyununda bile öyle düzlükte hızlanırken kızaklıyor) ve Jules Bianchi’yi 2014 de kaza ile kaybettiğimizi düşününce yeni bebeği olan bir pilotu çok iyi anlayabiliyorum. Ekstra etken olarak eskisi kadar çekici olmayan araçlarda buna bir etken bence.

Son şampiyonu kaybedip F1 de 2017 sezonunda araçlar motorlar dışında değişiyor. Açıkçası sıkıcı, berbat sesi olan ve kimseye bir yararı olmayan motorların bence ömrü şimdiden doldu. Bu sene ki en önemli yeniliklerden biri motor geliştirme artık 2015 den beri olduğu gibi tüm sezon açık ama jeton adı verilen geliştirme zamanlama sınırlaması yok. Bence sırf bu yüzden Mercedes 2017 ye önde başlasa bile yılın sonlarına doğru yakalanacaktır. 2017 de ayrıca ön kanat, arka kanat genişlerken arka kanadın boyu da kısalacak. Daha çok şu an ki Formula V8 3.5 lara benzeyecek. Ayrıca ön lastik küçüklürken arka lastikler genişleyecek.

Ferrari F15-T(2017 modifikasyonlarının denendiği Pirelli lastik testinde)

http://www.motorsport.com/f1/news/video-analysis-how-different-will-f1-cars-be-in-2017-739541/ 2017 kural değişimlerini daha detaylı öğrenmek isteyenler motorsport.com'un hazırladığı bu makale ve video dan yararlanabilir. (İngilizce)

Bence yeni kurallar şu andaki motorlara rağmen 2014-2016 dan daha iyi olacağını düşünüyorum. DRS geçişlerin zorluğunu öldürse de belki de yere basma kuvveti ve kirli hava arttığı için gerçekten işe yarar bir alete döndüğünü görebiliriz. Şasiler tamamen değişse de motor değişmediği için beklentim. Mercedes - Red Bull - Ferrari ve Mclaren’ın motoruna rağmen birbirine yakın olacağını düşünüyorum. Süprizi daha yeni arabaları görmeden Ferrari olacağını düşünüyorum. Aldo Costayı Mercedes’e 2011 de kaybetse de, büyük usta Rory Byrne’ün yüksek downforce üreten araçlar konusunda sicilini düşününce Simon Resta ile iyi bir araç tasarladıklarını düşünüyorum.

Mclaren konusunda beklentim ise Force India ile geriye kalanların en iyisi için yarışacaklarıdır. Bunun ana nedeni Mercedes motorundan yaklaşık üç yıl geride olmaları önemli bir sebep olarak duruyor. En azından sıfır beden tasarımdan vazgeçmeleri Red Bull’un yaptığı atılımı yapmalarını sağlayacak. Ama önlerinden güçlü şasi ve motora sahip Mercedes, Yere basma kuvveti iyi ama motor gücü biraz daha az Red Bull ve Motoru güçlü ama yere basma gücü konusunda biraz eksikliği olan Ferrari olacak.

Motor gücü 2014-2016 zamanındsaki kadar domine edici olmasa da V10 ve öncesinde olduğu gibi iyi yere basma kuvveti uygulamak için güçlü bir motor yine gerekiyır. Yoksa sonuç üç sezondur Mclaren’ın yaşadığı eziyeti yaşarsınız veya 2014 ve 2015 de Red Bull’un yaşadığı durum gibi iyi şasiye rağmen kötü motorlardan dolayı pilotların mucizelere dua ettiğini izleriz. Bence orta sıralarda Toro Rosso yeni motoru ile belli zamanlarda Red Bull’a bile tehdit olabilir. Toro Rosso ve Force India diğer rakiplerinden daha iyi olabilir. Haas ikinci yılında Sauber ve Renault ya eşlik edecek gibi duruyor.

Bence 2017 de F1 de eksik olacak üç şey var. Biri V10 zamanındaki muhteşem ses, ikincisi eski nesil pistlerin azlığı(yeni Petit Le Mans 2016 yı youtube da izledim, keşke Road Atlanta, Laguna Seca veya Sebring tipi pistler olsa) üçüncüsü ise Senna, Prost, Fangio veya Schumi ayarında pilot olmaması, bu pilot sıralama turunda uçsa veya yarışta 30 sn önde kazansıp aynı zamanda seyircileri de spora çekecek bir pilot şu an gridde yok.

2017 sezonundan beklentim en azından iki takımın şampiyonluk için yarışacak bir sezon olması ve tek takımın her şeyi domine etmemesi olacak. Aynı zamanda araç tanıtımlarından önce iflasını bildiren Manor takımı bu sene gridde olmayacak. Umarım küçük takımlar gridde kalır çünkü yeni yetenekler kendilerini griddin arka sıralarında kanıtlamalılar. 2009 dan beri olan en radikal kural değişiklikleri ve son şampiyonun emekli olması dışında pek bir yenilik yok gibi duruyor. Rosberg’in koltuğunu kimin alacağı ise büyük bir mesele şu an Bottas favori olsa da her an her şey değişebilir. Özellikle son bir hafta da olan teknik direktör değişimlerini göz önüne alırsak, F1 2017 de yine perde arkasında pistlerden daha heyecanlı olacak.

 

Mustafa Sarı Mustafa Sarı hakkında:

Uzun ince bir yolda içinde motor,top veya tekerlek içeren sporlarla ilgili. Politik, teknolojik işleri seven biri. Unutmadan çizgi romanlara paralel evrenden bağlı bir yazar. ''İnsanlar onları değiştirecek ve sarsacak dramatik bir sembole ihtiyaç duyar. Bu sembol hem korkutucu olmalı hem de birleştirici olmalı''

YAZARIN DİĞER YAZILARI