Mustafa Sarı Mustafa Sarı yazdı:

Bisiklette Lastik Basıncında Nelere Dikkat Etmeli ?

15 Nisan 2019 | Spor, Bisiklet


Her zaman 90 PSI’a lastik basıncını getirip konforlu bir sürüş yakalayabilirsiniz ama eğer lastiğin karakteri buna uygun değilse getirisinden fazla götürdüğünü göreceksiniz.

Bu tür yazıları genelde bisiklet dergilerinde veya online bisiklet sitelerinde görürsünüz. Bu yazıyı açıkçası İstanbul yarı maratonunda çeyrek maratonu koşamayınca sizlere sunmak amacıyla bir B planı olarak düşünüyordum.

Bu konuyu seçme sebebim ise bisikletçi de, kahve içerken hatta bisiklet üstünde dahi en çok konuşulan konulardan biri olmasından dolayı artık bu konuda bir şeyler yazmam gerektiğini düşündüm. Açıkçası sizlerde düşünebilirsiniz bu kadar kolay bir konu hakkında ne yazabilirsin ki diye. Bisiklet kullanırken lastik basıncına niye dikkat etmeliyiz konusu tam olarak 2x2:4 değil. 

Bu konuda etrafta ilk ve en çok duyacağınız şey ise lastik basıncınızı kilonuza göre ayarlayıp hafifseniz bu basıncı düşük tutabileceğiniz veya ağırsanız daha yüksek lastik basıncı ile bisikletinizi kullanabileceğiniz söylenir. Bisiklet piyasasında lastik çeşitlerinin artması ve lastiklerin genişlemesi ile bisikletinizi kullanırken doğru yolu bulmak kolay olsa da durum biraz olduğundan karmaşık hale gelebiliyor. Aynı zamanda yeni nesil jantlarda geniş lastiklerde daha aerodinamik durabilmesi için lastiklerin oturduğu bölümlerin ebadı genişledi. Bu da doğal olarak tatlı noktayı kolayca bulmayı etkiledi. 

Bunu size anlatabileceğim en güzel örnek geçen yıl S-Works Venge Vias’ımda yaz ve yarış lastiği olarak kulllandığım 24c Turbo Cotton lastiklerimi kullanırken bu lastiklerin daha önce kullandığım lastikler gibi bir kullanım aralığı olmadığını fark ettim. Daha önce 64 kilo olduğum için ve İstanbul’da lastikler kolay patladığı için basıncı 105 PSI’da tutuyordum. Ama yolda giderken diğer lastiklere göre daha konforlu olması gerekirken çok rahatsız ve sürüşü de pek eğlenceli değildi. Sonra bu PSI’ları kullanarak üst üste iki defa lastik patlatınca lastiğin kullanım aralıklarına bakmaya karar verdim. Gördüğüm şey ise beni çok şaşırtmıştı. Kullandığım Turbo Cotton’lar minimum 120 PSI’da kullanılmasını istiyordu.

Bende Turbo Cotton’larımı o günden sonra minimum 120 PSI’da kulllanmaya başladım ve sonuçları çok şaşırtıcı ve aynı zamanda normaldi. Bisiklet yola mükemmel tutunup lastikten ve kadrodan virajlarda süper bir geri bildirim alırken lastiği alırken beklediğim konfor seviyesine gelip neredeyse  25c Vittoria Corsa G+ kullanan Orbea Orca kadar rahat bir bisiklete dönüştü. Bunun en büyük nedenlerinden ikisi olarak lastiğin 320 TPI olup yola daha iyi yapışması ve Cotton’dan yapıldığı için lastik çok yumuşak bir hamura sahip olması hem iyi bir yol tutuş aynı zamanda süper bir konfor sağlıyor.

Bu tecrübemi aynı şekilde Graphine maddesi ile yapılan yine piyasanın en yumuşak lastiklerinden olan Orbea’da kullandığım 25c. Vittoria Corsa G+’da da deneyince benzer bir sonuç ile karşılaştım. Yüksek TPI’lı Cotton ve Graphine lastikler hem konfor hem de performans anlamında kilonuza da göre daha yüksek PSI’larda daha iyi performans gösteriyor. Bu daha çok 24-25c. genişliğindeki lastikler için geçerli. 

Bunun tam tersi olarak ise 60 TPI’lık daha fazla koruması olan ve daha kışlık ve antreman lastikleri veya 4 mevsim olarak geçen veya daha orta sertlikteki 120-160 TPI olan lastiklerde daha kilo ile etrafta duyduğunuz şehir efsanelerini gerçeğe döndürebileceğiniz lastik türleri diyebilirim. Ama bu durumu da bir kişiye veya duruma tek başına adapte etmek üstteki yumuşak lastik örneğimdeki gibi kolay değil.

Artık 23c lastikler eskisi kadar popüler değil tam tersi bisiklet endüstrisinin disk frenle başlattığı daha geniş lastik trendi şu an piyasaya hakim olmuş durumda. Eski tür 23c lastikler eğer 60 ve 120 TPI ise tatlı noktayı bulmak bazen daha kolay bazende daha zor oluyor. 23c lastikler eğer sert hamur ise ve 60 TPI ise kilonuza göre vuracağınız 100-110 civarı TPI’larda bile her zaman size biraz tedirginlik yaşatacaktır. Bu tür kış ve antreman lastikleri 25c ve 28c rakiplerine göre az korumaya sahip olup özellikle çukurlarda bisikleti çok zıplatırlar. Bu tür düşük TPI’lı 23c lastiklerin en büyük sorunlarından biri de lastik yerle çok az temas ettiği için özellikle inişlerde frenlerin daha çok kilitlendiğini göreceksiniz. 

23c lastikleri zamanında 2013-2016 arasında çok kullanmış biri olarak tavsiyem eğer alacaksanız minimum 120-160 TPI’lık daha orta sertlikte ya da tamamen yumuşak lastiklerden hala üretiliyorsa onlar tercih edilmeli çünkü çok sert lastikler en iyi kadrolarda bile size iyi bir sürüş deneyimi sunmuyor. Geçen yıldan beri 27c. 60 TPI’lık Challenge Paris Roubaix Plus pave lastikleri kullanıyorum. Lastiklerime kiloma ve lastiğin genişliğine uygun olan 90-95 PSI’da kulllanıyorum ve lastiğin yol tutuşu ve sürüşünü mıcırlı zeminler dışında çok başarılı buldum. Özellikle 27c. olması sert bir hamura sahip olmasına rağmen lastiğin konfor ve yol tutuş özelliklerini korumalı bir şekilde çok iyi bir şekilde harmanlamış. Ama 300 TPI’lık Challenge Paris Roubaix’ler tahmin ediyorum elimdeki Plus versiyonundan çok daha konforlu ve daha iyi bir sürüşe sahiptir diye düşünüyorum.

Bir de size 25c. Continental 4 mevsim lastiği ile yaşadıklarımı da paylaşayım. Bu lastikleri iki kıştır kullanıyorum ve özellikle ıslak zemindeki yol tutuşlarından çok memnunum. Lastik kardeşi 4000 S2’den sürtünme olarak daha yavaş ama korumalı yapısı sayesinde çok daha dayanıklı bir lastik. Lastik basıncı olarak bu 120-160 TPI klasmanındaki orta sert lastikte kilomdan dolayı 100 PSI kullanıyordum. Bu konforu arttırsa da lastiğin yolda biraz fazla gezdiğini hissediyordum. Bu yüzden gereksiz bir kaç patlaktan sonra PSI’ı 105-110’da kullanmaya karar verdim. Açıkçası bisikletin yolu kavraması arttı, patlaklar azaldı ve daha da önemlisi lastik normal bir lastik gibi hareket etmeye başladı. En azından bisikletimdeki sürüş keyfimi daha da arttırdı.

Üstteki örneklerden göreceğiniz üzere yeni iki çift lastik alıp ezbere kiloya göre hava bastığınızda istediğiniz sonucu alamıyorsunuz. Bunda artık bisiklet lastik piyasasında bisiklet kadar lastik olup farklı malzemelerden yapılması önemli bir rol oynuyor. Bunda doğal olarak kullandığınız kadro’nun rijitliği ve konfor yapısı da en az sizin kadar önemli bir rol oynuyor. Her zaman 90 PSI’a lastik basıncını getirip konforlu bir sürüş yakalayabilirsiniz ama eğer lastiğin karakteri buna uygun değilse getirisinden fazla götürdüğünü göreceksiniz. Bir de en büyük tavsiyem Yol, MTB, CX veya Gravel ne kullanırsanız kullanın bisikletinizin potansiyelini size gösterecek ve bisikletin ve jantın sürüş karakterine uygun lastik seçmeniz. Eğer tersini yaparsanız ne bisiklet ne de lastikler size istediğiniz sürüşü verecektir.

Bu yazının olması gereken sonucu da şimdi yazacağım cümle olsa gerek. Lastik seçerken dikkat edin ve lastik basınçlarınızı ayarlarken her zaman tatlı bir referans noktası bulun. Bu lastikten lastiğe değişiyor. Ayrıca bu bisikletten bisiklete ve janttan janta geri bildirim konusunda değişiyor. Bisikletinize ve size uygun bir referans noktası bulun ve ona göre lastik basınçlarınızı ayarlayın. Bir de ne yapıp ne edin bisikletinizi maksimum PSI'lardan özellikle clincher lastik kullanıyorsanız uzak durun. 

Mustafa Sarı Mustafa Sarı hakkında:

Uzun ince bir yolda içinde motor,top veya tekerlek içeren sporlarla ilgili. Politik, teknolojik işleri seven biri. Unutmadan çizgi romanlara paralel evrenden bağlı bir yazar. ''İnsanlar onları değiştirecek ve sarsacak dramatik bir sembole ihtiyaç duyar. Bu sembol hem korkutucu olmalı hem de birleştirici olmalı''

YAZARIN DİĞER YAZILARI