Mustafa Sarı Mustafa Sarı yazdı:

AKP ye Destek Olan İstemsiz Muhalefet

02 Eylül 2013 | Politika, Türkiye


AKP yenilmez gibi duran bir parti ama 2013 haziranı bunun tersini kanıtladı. Tam her şey artık eskisi gibi olmayacak derken. Yeni bir umut olmasına karşı insanların inancı azaldı. Bu durumda yapılacak en doğru şey filmi geriye sarıp sorunu bulup tamir etmekten geçiyor.

AKP; 11 yıldır iktidar olan Neo-liberal, muhafazakâr ve milliyetçi bir parti. AKP son 11 yıldır uludere katliamı veya dış politikadaki yanlış adımlarına rağmen oy kaybedeceğine tam tersi oy kazandığı durumlar oldu. Muhalefette olan kesimler bu durumu genel olarak makarna veya kömür ile açıklıyorlar ama olayın derinine inersek durumun daha farklı olduğunu görebiliriz.

Bu yazı daha çok AKP ve politikaları ne zaman zor duruma düşse bunu AKP ye artı olarak hanesine yazdıran fakir makarna ve kömür alan kesimi değil eğitim düzeyi yüksek olan ama yaptıkları ile söyledikleri birbirinin tersi olan kesimlerin AKP ye sağladıkları katkılar hakkında bir yazı.

AKP ye karşı muhalefet eden Kemalist, milliyetçi vs. insanlar var ama son 11 yıldır gördüğümüz üzere hem parti bazında hem de düşünce bazında AKP ye karşı direnç gösterdiklerini söylemek zor. Muhalefeti en kötü etkileyen şeyler ise ötekileştirme yapanlar ile muhalefeti şov aracı gibi kullananların AKP’ye kendini koruyacak konular verip. Muhalefet olmaktan memnun MHP ve CHP gibi partilerin yerlerini korumasını sağlayan gündemlerin oluşmasını sağlamalarıdır. Gezi direnişini kendine şov malzemesi yapmaya çalışanlar veya lise-ilkokul derslerinde duyduklarından fazlasını söyleyemeyenlerin başı çektikleri insanlar sürekli ’’Defol’’ AKP diyor.

AKP ye geri çekil diyen bu kesimlerin yaptıkları ’’ben buradaydım’’ veya ötekileştirmeler ve diğer hareketleri  ile esasında AKP ye muhalefet olmuyorlar tam tersi destek oluyorlar. Bu grup içinde en başta ulusalcılar, milliyetçiler, göstermelik solcular vs. bunlara en güzel örnektir. Bu kesimlerin en büyük hatası muhalefet etmek hakkında belli bir bilgi birikimi olmadan küçük dağları bile ben yarattım edasında söylemlerde bulunup gezi direnişi gibi doğru söylemler ve doğru organizasyonla çıkabilecek iyi bir muhalefetin önüne geçmeye çalışmış olmalarıdır.

Bu durumda insan düşünmeden edemiyor ezbere paylaşılan sosyal medya söylemleri veya sadece AKP, Tayyip demekten öteye gidemeyen insanların iyi muhalefet ettiklerini düşünmeleri yüzünden Türkiye deki siyasi sistem açıkçası işlemiyor. AKP, MHP ve CHP zaten politik yönden kendilerini yenilemeye çok açık olmayan partiler buna sadece ben bilirim diyen muhalefetin çoğunluğunu eline almış kitleleri de ele alırsak AKP'nin neden her şeye rağmen her olayda bir çıkış bulduğunun cevabını görmüş oluruz.

Bu saçmalıkların birleşmesi sonucu 31 Mayıs 2013 de başlayan gezi direnişine kalpten inananlar için devam etse de onlara engel olan bu yazıdaki kesimlerin yaptıkları ve AKP’nin diğer politikaları birleşince tırmanılması gereken dağın sadece AKP ve Tayyip Erdoğan olmadığı anlaşılıyor.

İşin kötü tarafı burada yazılanlar buzdağının sadece görünen kısmı; Muhalefeti düzgün yapmak ve belli alternatifler oluşturmadan aynı ezberleri kullanarak veya önemli olaylar yerine saçma sapan olayları gündeme getirerek sadece alkış toplamak için yapılanlar muhalefet değildir sadece şov yapmaktır. Bu durum AKP'nin çıkarına gelen bir durumdur.

AKP son yıllarda ilk zamanlarına göre daha fazla güçlendi ama bu durumda AKP kadar muhalefet yapıyorum deyip AKP’ye gündem sağlayanların olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Bu durumda yapılması gereken şey zihniyet devriminin yapılmasıdır. Üniversite okuyup kendini geliştirmeyen insanlar ile belli nedenlerden dolayı okuyamayan ve belli bir eğitim seviyesinde olan insanlar arasında ne fark var diye düşündüğümüzde cevap bir farkları olmadığıdır.

Elitist söylemlerde bulunup aynı ezberleri tekrarlayan insanların kalkıp muhalefet ediyorum demeleri biraz komik ve ironik bir durum. AKP seçim kazanınca da niye diye soran bu insanlar ve kendileri gibi davranan partileri bu durumlarda oturup nerede hata yapıyoruz demeli. AKP seçmenini küçümseyerek daha da güçlendiren ve gezi gibi AKP ye sağlam muhalefet edecek insanların önüne geçmeye çalışmaları ülkeye her anlamda büyük vakit kaybettiriyor.

Sonuç olarak AKP, 11 yıldır iktidarda ama bunun sebebi onları sevenler olduğu gibi AKP’nin iktidarda olmasını istemeyen kesimlerin yaptıkları bilinçli ve yanlış söylemlerdir. Bunu daha öncede yazmıştım yine yazayım. Türkiye’nin herkesi anlayacak sol bir partiye ihtiyacı var. Artık demek abes kaçmayacağı için gezi de temsil edilen düşünceyi gerçekten anlayıp çabalayanlara bakınca bunun olabileceğini herkes biliyor. Gezi bu konuda bir çıkış bileti ama gerçekten her kesimi anlayacak bir sol temsili bir tek iktidarı değil diğer yarı iktidar muhalefeti de çok korkutuyor.

Son 50 yılda uygulanan kötü politikaların yıllar sonra kendini tekrar etmesi bu şovların bir işe yaramadığını gösteriyor. Şaşırdık mı gibi söylemlerde bu durumda sadece teselli gibi duruyor.

Çözüm ortada ama çözüm sadece sorunu çözmek isteyenlerin gözü önünde gibi duruyor çünkü diğerleri kör olmayı ya da görmezden gelmeyi seçiyor.      

 

Mustafa Sarı Mustafa Sarı hakkında:

Uzun ince bir yolda içinde motor,top veya tekerlek içeren sporlarla ilgili. Politik, teknolojik işleri seven biri. Unutmadan çizgi romanlara paralel evrenden bağlı bir yazar. ''İnsanlar onları değiştirecek ve sarsacak dramatik bir sembole ihtiyaç duyar. Bu sembol hem korkutucu olmalı hem de birleştirici olmalı''