Mustafa Sarı Mustafa Sarı yazdı:

9.Uğur Mumcu'yu Anma Koşusu İzlenimleri

06 Şubat 2019 | Güncel, Diğer


9.Uğur Mumcu’yu anma koşusu bu sene 27 Aralık tarihinde gerçekleşti. Koşuyu Ultimate Cunda gibi yarışları da düzenleyen Team Kronos ve Kartal Belediyesi işbirliği ile gerçekleşti. Parkur ise Kartal’ın Uğur Mumcu ilçesinde Uğur Mum...

9.Uğur Mumcu’yu anma koşusu bu sene 27 Aralık tarihinde gerçekleşti. Koşuyu Ultimate Cunda gibi yarışları da düzenleyen Team Kronos ve Kartal Belediyesi işbirliği ile gerçekleşti. Parkur ise Kartal’ın Uğur Mumcu ilçesinde Uğur Mumcu Kültür Merkezinden başlayıp üç tane kısa ama sert tırmanış içeren parkur yine Uğur Mumcu Kültür Merkezi önünde biten 5 km’lik bir uzunluğa sahip.

Bir gece önce yarış için hazırlıklarımı halledip erkenden uyudum. Uyurken uyanacağım saatin yarış kitini alıp yarışın başlangıcına geç kalacağımı fark ettim. Böylece yeniden uyanıp saatimi kurdum. Yarış sabahı alarmı kurduğum saatten 15 dk. önce uyanıp yarış sonrası için hazırladığım çantamı kontrol ettim. Sonra evden çıkıp saat 7.30 da Yenisahra’dan geçen 21U numaralı otobüse bindim. Saat 8 civarı Uğur Mumcu Kültür Merkezine ulaştım. Hemen yarış numaramı aldıktan sonra kahvaltımı ettim. Ondan sonra kalan iki saat içinde gelen arkadaşlarımla sohbet etmekle geçti.

Tüm yarış öncesi beslenmemi kafamda zaman dilimlerine bölerek son yarım saati bekledim. Yarım saat kala önce biraz ısınma koşusu yaptım sonra da son 15 dk. içinde hem muzumu yedim hem de yarış başında güç sağlayacak jelimi içtim. Bu sırada sabahtan beri yağan sağanak yağmur önce yavaşlayıp sonra hızlanmaya başlamıştı. Hava sıcaklığı da kuzeyden esen rüzgarın etkisi ile sabah 7’deki halinden bile daha soğuk bir hale gelmişti. Açıkçası hava konusunda bir şikayetim yoktu çünkü koşu anlamında en sevdiğim şeylerden biri sağanak yağmurda koşmaktır.

Yarış için benim için tek eksik ekipman ise çok güzel ve iyi ritim veren müziklerin olduğu ipod’umu evde unutmam olmuştu. Bu yüzden dolayı başlangıç noktasına giderken içimden ritmimi nasıl bulacağım diye düşünürken yağmuru dinlemenin iyi bir fikir olacağını düşündüm. Böylece başlangıç noktasına gidip son ısınma hareketlerimi yapıp ön sıralarda yarışın başlamasını bekledim.

9.Uğur Mumcu’yu anma koşusu 27 Aralık saat 10’da başladı. Mesafe kısa olsa da yarışa başladığım andan itibaren ilk düşüncem hızımı kontrol altında tutup kendimi çok yıpratmadan finişe ulaşmaktı. Bu düşüncemi ilk km içerisinde kesinleştirdim. Etrafımdaki koşucular tüm güçleri ile koşarken ben koşu antremanı eksiğimi de göz önünde bulundurdum. Buna rağmen tırmanışlarda daha temkinli koştum ve inişlerde biraz daha hızlı koşma kararı aldım. İnişlerde biraz daha hızlı olmak bana düz kısımlara gelirken daha rahat hızımı sabitleme imkanı verdi. İlk tırmanış sonrasındaki inişte kaybettiğim bir kaç sırayı geri aldım. Yol biraz düzlendikten sonra yolun sağından ikinci tırmanışa doğru devam ettik.

İkinci tırmanışa doğru giderken genelde daha sabit tempoda ama çok da yavaş kalmayacak bir tempo buldum. İkinci tırmanışı da bitirdikten sonra yine inişte bir kaç sıra daha kazanıp son tırmanış öncesi koşunun sondan bir önceki düzlüğünde yine kendimi koruyacak tempoda koştum. Bu sırada sadece koşu ile yaşayanlar ile sadece benim gibi koşuyu sevdiği için koşanlar arasındaki farkı da görebildim. Onlar benim zorlandığım yerde sürekli daha rahat koşuyorlardı. Yine de bu durum müzik olmamasına rağmen yarışta ki mutluluğumu elimden almadı.

Son tırmanışa gelmeden önce parkurun en dik inişinde yine sıra kazandım ve son düzlükte ne kadar gücüm kalmışsa verebilmek için son tırmanışı normalde tırmanacağımdan biraz daha yavaş çıktım. Bu durum planımın aksine koşu ritmimi biraz düşürdüğü için son düzlükte istediğim hızı bulamadım. Buna rağmen 28 dakikada 9.Uğur Mumcu’yu anma koşusunu bitirdim.

Yarış sonunda hayatını koşuya adayan arkadaşlarımın ne kadar geliştiğini görmek de en az bu anlamlı koşuya katılmak kadar önemliydi. 2017 sonrası açıkçası bu yarışı o seneden daha hızlı koşmak istiyordum ama bu sezon planlarım çok farklı olduğu için bu anlamlı koşuya sadece katılıp onurlandırmak daha doğru oldu. Bu sene planlarım daha çok bisiklet bazlı olup bazı yarışlarda limitlerimi gerçek anlamda bulmak istiyorum. Bu planı gerçekleştirmek içinde bu tür koşu yarışlarını bisiklet yarışlarıma destek olsun diye koşuyorum.

Bu koşu esasında ülkemizde ölen ya da sadece artık gerçekten çok az kişinin icra ettiği gazetecilik mesleğini en iyi şekilde yapan usta gazeteci Uğur Mumcu’yu anmak için yapıldı. Bu yönden ölmekte olan gazetecilik değerlerini tüm ülke unutsa da koşarak Uğur Mumcu’yu onurlandırmak çok özel bir duygu. Bunu yağan sağanak yağmurun altında soğuk bir Ocak sabahında yapmak ise çok eğlenceliydi.

Koşuyu bu kadar çok sevmemin nedenlerinden biri de bu bazen kendiniz için çok anlamlı şeyler için koşabilirsiniz, bazen bazı şeyleri canlı tutmak için koşarsınız ama sonunda o her metre antreman, keyif veya daha önemli bir şey için olsa da o eforu korumak her zaman size özel olur. Bu dediğim bisiklet ve yüzme içinde geçerli.

Umarım 2019 sezon sonunu daha iyi geçirip kendimi koruma modumda 2020’de 2017’deki Uğur Mumcu’yu anma koşusu derecemi geçmeyi planlıyorum. Bu koşuyu bundan seviyorum her yönden sizi motive edecek bir aidiyet bulabiliyorsunuz. 

Mustafa Sarı Mustafa Sarı hakkında:

Uzun ince bir yolda içinde motor,top veya tekerlek içeren sporlarla ilgili. Politik, teknolojik işleri seven biri. Unutmadan çizgi romanlara paralel evrenden bağlı bir yazar. ''İnsanlar onları değiştirecek ve sarsacak dramatik bir sembole ihtiyaç duyar. Bu sembol hem korkutucu olmalı hem de birleştirici olmalı''

YAZARIN DİĞER YAZILARI