Mustafa Sarı Mustafa Sarı yazdı:

2016 Fransa Turu: Seyirci Gözünden Tur

15 Ağustos 2016 | Spor, Bisiklet


2016 Fransa bisiklet turu geldi geçti. Bu sene her açıdan değişik bir tur izledik. Tv den yarışları izleyen bir bisikletsever olarak bu sene turdan genel anlamda ne buldum ne bulamadım paylaşmak istedim.

Bir Fransa bisiklet turu daha bitti. Bu yazı da turun yıldızları kimdi veya o etapta bu oldu gibi incelemeler yok. O işi büyük üstad Sarper Günsal, spor locası ile her önemli yarış öncesi ve sonrası okumayı çok sevdiğim üslubu ile zaten veriyor. Etap detayları gibi şeyleri de Aynakol.org gibi siteler hem detaylı hem de doyurucu içerikle veriyor. Ben geçtiğimiz Fransa bisiklet turuna farklı bir yönden giriş yapacağım. İzleyici olarak bu turdan ne bulup ne bulamadığımı yazacağım.

En başta yayından başlayalım. Eurosport Türkiye her sene olduğu gibi klasik sezonu ve Giro D'Italia dışında kenarda bekleyip seoznun en önemli yarışında sahalara geri dönen Caner Eler ile güzel bir giriş yaptı. İlk hafta Sarper Günsal anlatım odasına geri dönene kadar Berkem Ceylan ve Emre Gürkaynakla çok güzel işler çıkardı. Bu üçlünün uyumu ilk hafta özellikle yavaş etaplarda çok farketti. O uyum sayesinde etap sıkıcı geçse bile spikerlerin dikkati yönlendirme yetenekleri sayesinde yarış gerçekten başlayana kadar bir şeyler bulabiliyorsunuz. Ayrıca her sprint finişi öncesi her spikerin kimin kazanacağını tahmin etmeye çalışmasını da çok eğlenceli buldum. 

Tur'un son iki haftasında Sarper Günsal döndükten sonra içindeki birikmiş tüm enerjiyi etaplara yansıtması güzeldi. Sarper abi, yayına hem enerji hem de biraz daha fazla sorgulama katıyor. Mesela Froome yanına yaklaşan Kolombiyalı seyirciyi yumruklamasını en başta haklı bulmuştum ama o olayın ertesi günkü yayında Sarper abinin seyircinin bu spordaki varlığının ne kadar önemli olduğunu vurgulaması ile Froome’un biraz daha yumuşak bir tepki ile işini görebileceğine beni ikna etti. Ventoux etabında benzer bir durumda  kaçış üçlüsünden biri olan Dimention Data sporcusu Serge Pauwels aynı durumu daha iyi idare edince Sarper abi'nin dediği doğrulandı.

Bir de Mont Ventoux etabında  sevgili Aydan Çelik'in dönüşü de çok güzel oldu. Sarper Günsal, Aydan Çelik ve Caner Eler anlatım, espiriler ve etabın sonundaki klasiğe dönecek şaşkınlıkla birlikte güzel bir etap anlatımı sundular. 

Esas Fransa turunun kendisine gelecek olursak ASO yani tur’un organizatörü özellikle bisikletçi güvenliği konusunda sınıfta kaldı. Mount Ventoux daki etapla Fllame Rouge’un düştüğü etaplardaki güvenlik zaafiyetlerinin pek affedilir yanı yok. Bu tür olaylar, Avrupa turu seviyesinde veya daha küçük yarışlarda dahi yaşanmaması gereken durumlardı. Maalesef bu sene Fransa turunda bu tür olayların GC deki yarışa dahi etki ettiğini gördük. Ventoux etabı sonrası verilen kararda ayrı bir tartışma konusuydu. ASO’nun hatası yüzünden sarı mayo grubu tamamen mağdur olmuşken, finişte mağduriyet sırf sarı mayoya kalıp Mollema ve Porte resmen cezalandırıldı.

Yarış ise seyir zevki anlamında ortalamaydı. Giro’nun son haftaları yaşananları düşününce Fransa turu Froome’un inişte yaptığı atakla ve Ventoux da Quintana’nın geride kalmasıyla yarışın sonucu da az çok belli olmaya başlamıştı. Arcalisteki kötü hava veya son hafta Paris öncesi olan kötü hava bile seyiri  güzel kılsa da beklenen etkiyi yaratamadı. Bunda Team Sky’ın Poels ile çok güçlü olup Froome’u her kötü durumda iyi korumasının payıda var. Bir de madalyonun diğer yüzü ise Contador'un ilk iki gün kazaları sonrası yorgun düşmesi ve Quintana’nın formsuz olması da bunda büyük rol oynadı.  

Bu sene İtalya ve Fransa turunda bisikletçilerin fazlasıyla aktif dinlenme yaptığını gördük. Bu durum üç haftalık turların ne kadar zor olduğuna güzel bir örnekti. Mark Cavendish ve Peter Sagan’ın düz etaplara hakimiyet kurmalarını izlemek çok eğlenceliydi. Mark Cavendish, Peter Sagan ve Greg Van Amermaet'ın ilk haftada kariyerlerinde ilk sarı mayo giyişlerine şahit olmak güzel bir ilk hafta sundu. Cav’ın geri dönüşünü izleyip etap sayısı olarak Bernard Hinault’u geçişini izlemek çok özeldi. Favori etabım ise turun rüzgarlı geçen 11. Etabı olan Carcasonne-Montepeiller idi. Etapta Peter Sagan’ın tüm peletonu atakları ile dağıtmıştı. Sarı mayo Chris Froome’ ise son anda Thomas ile Bondgar ikilisine katılıp Sagan'nın kaçışına katıldı. Sprintte Sagan şovunu taçlandırırken Froome da sarı mayonun hakkını verdi.

Bu etap bana Giro da ki 18.etap olan Muggio-Pinarolo’nun sonunda Etixx Quickstep’in iki sporcuları Brembilla ve Trentin’nin Cannondalelli sporcu  Moser’i uyutup kazandıkları etapla aynı tadı verdı. Bu iki etap son iki büyük tur da benim en sevdiğim etaplar oldu. Bu sene Fransa turu dağlarda Majka, De Gent ve Pantano gibi bisikletçilerin Polko dot mayo yani dağların kralı mayosu için kapışmalarını izlemek çok güzeldi. Bu sayede her etapta kaçış grubunda kim vardı veya yoktu diye bakmak izlemek açısından küçük de olsa heyecan kattı.Etap kazanmak için kaçışa giren Nibali ve yeşil mayoyu korumak için kaçışlara giren Sagan olunca kaçışlar bu sene genelde özel oldu. 

Tur’un en garip kaçışı ise bu sene tur da varlık gösteremeyen Etixx Quickstep’in ikilisi Tony Martin ve Jullian Allaphlipe’e aitti. Bir anda kendilerini kaçışta bulan ikili ve Tony Martin korkusu yaşan peleton olunca ortalama hızı yüksek, görsel olarak garip ama seyir zevki olarak ortalama bir etap gördük. Bu sene Thomas De Gent’in 2012 deki Stelvio etabı sonrası  Mont Ventoux etabını almış olmasına çok sevindim. De Gent den yine böyle bir çıkış bekliyordum. Yıllarca kaçışlarda ve peletonu çektikten sonra bu kadar önemli bir tırmanış etabını alması çok güzel oldu. Keşke en savaşçı bisiklet ödülünü de De Gent veya Pantano alsaydı. 

Son olarak Tur boyunca teknolojik bir sürü yeni şeyler gördük. Pinarello yeni Dogma F8X-Light’ı Team Sky’a emanet etti. Cannondale yeni Supersix Evolarını görücüye çıkardı. Orbea yeni Orca modeli kamuflajlı olarak test etti. FSA ise yeni elektronik grupsetini son hafta sponsor takımlarında denedi. Campy yeni Bora jantsetlerini test etti. Bianchi yeni aero yol modeli Oltre XR4'ü tanıttı. Buraya özetlediklerim sadece benim yayında ve internet sitelerinde gördüklerimden oluşuyor. Benim gibi bir bisikletgeek’i için bu tür detayları görmek tv yayını izlerken bile beni tv başında tutmaya yetiyor.

Bir Fransa turu daha bitti. Rio da yol yarışı, zamana karşı ve pist bisikleti de bitti. Bu haftasonunda Vuelta başlıyor. Bakalım Vuelta nasıl geçecek. 

Resimler için Aynakol.org a teşekkür ederim. 

Mustafa Sarı Mustafa Sarı hakkında:

Uzun ince bir yolda içinde motor,top veya tekerlek içeren sporlarla ilgili. Politik, teknolojik işleri seven biri. Unutmadan çizgi romanlara paralel evrenden bağlı bir yazar. ''İnsanlar onları değiştirecek ve sarsacak dramatik bir sembole ihtiyaç duyar. Bu sembol hem korkutucu olmalı hem de birleştirici olmalı''

YAZARIN DİĞER YAZILARI