Haluk Kasarcı Haluk Kasarcı yazdı:

1977'de ve 2008'de 2 Mayıs

02 Mayıs 2008 | Türkiye, MedyaKritik


1 Mayıs'ın bir fetiş haline getirilip getirilmediği sorusu bir kenara bırakılıp, yalnızca olayların medya tarafından işlenişine göz atmak gerekirse, bugün gözlemlenen tutumun aslında şaşırtıcı olmaması gerektiği görülecektir.

İlk bakışta şaşırmamak elde değil. Hürriyet Gazetesi'nin tavrını anlayabilmek için ne tür bir psikolojide olunması gerektiğini bilmek çok güç (Ayrıntı için Serdar Cevher'in yine bu bölümde yer alan "Hürriyet Gazetesi Vatandaşla Dalga Geçiyor" yazısı okunabilir). Demokratik olmadıkları konusunda tartışmasızca hemfikir olmamızı umduğum darbecilerin anayasasından evvel var olan haklarını geri kazanmak isteyen insanların eylemleri, demokratik değil provokatif ise, ya demokrasi ya da provokasyon tanımlarında bir arıza mevcut demektir. "Taksim olmaz Kadıköy Kartal vesairenin içinden seçin." demekle demokrasinin seçme serbestisinin deneyimlenebileceğini söylemek safdillikten ziyade pişkinlik olarak nitelendirilmelidir.

1 Mayıs'ın bir fetiş haline getirilip getirilmediği sorusu bir kenara bırakılıp, yalnızca olayların medya tarafından işlenişine göz atmak gerekirse, bugün gözlemlenen tutumun aslında şaşırtıcı olmaması gerektiği görülecektir. Öyle ki elimde bulunan ve Sosyalist Düşünce Kulübü'nün imzasını taşıyan SolFanzin'den öğrendiğimiz şu bilgiler bugünkü yayın organlarının tutumlarını anlamlandırmamıza yardımcı oluyor."Tarih ve 1 Mayıs" adlı makalenin bir bölümünde 2 Mayıs 1977 günü atılan manşetler hatırlatılıyor:

Hürriyet:Mayıs Katliamı: 34 Ölü
Tercüman: Maocular, DİSK'in İstanbul'da Yaptığı Mitingi Bastılar: 34 Ölü Var
Yeni Asya: DİSK Mitinginde Komünistler Birbirini Yedi
Günaydın: Maocu Vatan Hainleri İşçi Bayramı'nı Kana Buladı: 39 Ölü Var
Son Havadis: Taksim Savaş Alanı Gibiydi - Kızıllar Kudurdu

Bu manşetleri akılda tutarak, bugün internet ortaımda erişilebilir olan gazetelere bir kez daha bakalım. (Hürriyet Gazetesi, kendisine ödül getirmesi gereken, kıyas kabul etmez fotoromanıyla kategori dışı tutulacaktır.)

Yeni Asya: Yasak ve İnatlaşma Kaybettirdi:Provokasyon korkutmacası İstanbul'u teslim alınca sıkıntıyı yine halk çekti (Halk derken?)
Tercüman: Karıştıramadılar: Kaos tuzağı tutmadı. Gerginliği fırsat bilip 1 Mayıs'ta pusu kuran provokatörlerin hevesi kursaklarında kaldı (Sabah 06.30'da başlayan şiddetin kursakta bıraktığı tek şey kutlama hevesi gibi görünmüştü oysa)

Örnekler maalesef çoğaltılabilir durumda. Kârı mümkün olan en yüksek seviyede tutmak temel hedef iken, bugün sermaye yanlısı olmamak mümkün görünmüyor. Fakat hala, kaynağını şahsen bulamadığım, bir bağımsız medya arayışı gündemde. İnsanın aklına ister istemez İzel-Çelik-Ercan'dan "Ara Ara Belki de Bulursun" şarkısı gelmiyor değil.

Haluk Kasarcı Haluk Kasarcı hakkında:

Yazar hakkında ilave bilgi bulunmamaktadır.